Pielgrzymowanie do Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie jest zjawiskiem, które każdego roku przyciąga wielu wiernych, zwłaszcza podczas letnich miesięcy – lipca i sierpnia. To okres, kiedy pątnicy z różnych zakątków Polski podejmują trud wyprawy w celu oddania hołdu Matce Bożej Częstochowskiej. Ważne elementy takiego pielgrzymowania obejmują pokonywanie codziennych dystansów oraz wieczorne odpoczynki, ale co najważniejsze – to czas pełen modlitwy.
Pielgrzymka na Jasną Górę to jeden z kluczowych elementów religijności Polaków. Co roku, niezależnie od okoliczności, tysiące pątników decydują się na tę duchową podróż. W 2024 roku tradycja ta jest kontynuowana, a pielgrzymi z całego kraju składają wizytę w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Częstochowa, dom Czarnej Madonny, jest celem tłumów pątników.
Każdego roku pielgrzymki na Jasną Górę mają charakterystyczne terminy, które są uzależnione od miejsca startu oraz grupy pielgrzymującej. W ciągu roku zauważyć można trzy główne fale pielgrzymek, które są powiązane z świętami maryjnymi. Pierwsza fala następuje 15 lipca, w dniu odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Druga zasługuje na uwagę 15 sierpnia, kiedy to obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ostatnia fala skupia się wokół uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.
Warto podkreślić, że każda pielgrzymka ma wyznaczony konkretny termin, który zazwyczaj nie ulega zmianie. Organizowane są one tak, aby różne diecezje nie pokrywały się ze sobą w tym samym czasie, co ma na celu uniknięcie nadmiernego tłoku na Jasnej Górze. Dzięki temu każdy pątnik ma szansę na chwilę zadumy i modlitwy przed obrazem Czarnej Madonny. Ciekawostką jest fakt, że nie wszystkie pielgrzymki kończą się dokładnie w święta maryjne – często są to daty z nimi sąsiadujące. Przykładowo Piesza Pielgrzymka Kielecka dobiega końca 13 sierpnia.