Na przełomie października i listopada, w kontemplacyjnym okresie między tymi dwoma miesiącami, reprezentacje miejskich placówek edukacyjnych pamiętają o tych, którzy zasłużyli się dla naszego miasta, odwiedzając cmentarze w Częstochowie.
Podróż do grobów osób, które na trwałe zapisały się w historii miasta jest nie tylko wyrazem szacunku i empatii, ale również cenną lekcją historii dla uczniów częstochowskich szkół. To znaczący element edukacji regionalnej, który pozwala młodemu pokoleniu zrozumieć wartość pamięci o przeszłości.
Zgodnie z corocznym zwyczajem, społeczność Szkoły Podstawowej nr 46 im. Stefana Żeromskiego hołdowała pamięci pani Weroniki Plucińskiej. Nauczycielkę zamordowaną przez nazistów upamiętnili, zapalając znicze pod tablicą dedykowaną jej pamięci.
Również przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 24 im. Jana Marcina Szancera oddali hołd tym, którzy stracili życie w Obozie Koncentracyjnym w Dachau oraz ofiarom zbrodni w Lesie Jaskrowskim. W trakcie upamiętnienia sprzątali groby i składali kwiaty, okazując szacunek i pamięć o tych, którzy tam spoczywają.
Podobną podróż do przeszłości odbyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 im. Polskich Noblistów. Jak co roku, odwiedzili cmentarze na Stradomiu i Rakowie, aby oddać hołd Władysławowi Adamusowi, żołnierzowi spod Monte Cassino oraz Romanowi Zychowi, kawalerowi orderu Virtuti Militari z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Hołdowali także pamięci byłego dyrektora szkoły, pana Mariana Abramowicza.