Podjęcie współpracy między Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym a Siecią Badawczą Łukasiewicz nad budową ekologicznych układów napędowych dla autobusów miejskich

Powyższe podmioty, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, zdecydowały o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego ich przyszłej współpracy. Ich wspólne działania będą skupiać się na tworzeniu innowacyjnych układów napędowych dla autobusów miejskich, które będą pracować na prąd elektryczny lub będą napędzane hybrydowo.

Celem tych działań jest nie tylko stworzenie własnych, unikalnych rozwiązań w postaci prototypów, ale również ich implementacja w pojazdach należących do częstochowskiego operatora transportu publicznego. W ramach tego ambitnego projektu, obie instytucje zobowiązały się do wykorzystywania paliw i systemów zasilania, które będą miały na celu ograniczyć lub całkowicie wyeliminować emisję szkodliwych substancji do atmosfery miejskiej, w szczególności dwutlenku węgla.

Z dumą Mariusz Sikora, prezes MPK Częstochowa, podkreśla, że techniczne talenty zatrudnione w MPK są liderami w swojej dziedzinie w kraju. Przypomina również o sukcesach ostatnich lat, kiedy to dzięki współpracy z zewnętrznymi partnerami można było modernizować flotę autobusów, wprowadzając do nich napęd gazowo-elektryczny i ponownie udostępniając je użytkownikom. Sikora jest przekonany, że ten proces będzie kontynuowany, a nadchodzące lata przyniosą nowe wyzwania, które będą wymagały dalszego rozwoju. Wyraża też satysfakcję z faktu, że marka MPK Częstochowa oraz jej pracownicy są atrakcyjni dla poważnych partnerów na arenie krajowej i europejskiej.