Praktyczne aspekty użytkowania krzeseł tapicerowanych

Wysokiej jakości krzesła tapicerowane stanowią bardzo przydatny element wyposażenia większości pomieszczeń w domu. Tego typu meble znajdują powszechne zastosowanie zwłaszcza w salonach oraz jadalniach. Często można je także spotkać w profesjonalnych biurach oraz lokalach gastronomicznych. Sprawdź, z czego wynika popularność tych mebli oraz o czym należy pamiętać przy ich użytkowaniu.

Kiedy warto postawić na krzesła tapicerowane?

Krzesła tapicerowane welurowe, z tkaniny boucle i z ekoskóry to artykuły, które odznaczają się szeregiem zalet. Meble te stanowią wyjątkowe połączenie walorów estetycznych i użytkowych na najwyższym poziomie. Jako istotny element wystroju danego pomieszczenia w zasadniczy sposób wpływają na design wnętrza. Z tego powodu wskazane jest, aby krzesła były odpowiednio dopasowane do innych mebli, w tym przede wszystkim stołu oraz kanapy.

Krzesła tapicerowane białe i w innych kolorach wybiera się nie tylko z uwagi na ich niewątpliwe wizualne atuty. Główną rolę w tym aspekcie odgrywa przede wszystkim komfort ich użytkowania. Pokrywająca siedzisko i oparcie miękka tapicerka sprawia, że przesiadywanie na tych krzesłach jest ogromną przyjemnością. Na odpowiednio dobranych krzesłach tapicerowanych można z powodzeniem spędzać długie godziny – czy to przy spożywaniu posiłku, czy przy pracy albo czytaniu książki.

Krzesła tapicerowane czarne i w innych wariantach kolorystycznych często uważa się za meble wielofunkcyjne. Służą one do siedzenia, ale nie tylko. Często za ich pomocą można podkreślić stylistykę danego wnętrza.

Krzesła tapicerowane – do jakich wnętrz najlepiej pasują?

Zakup pokrytych tapicerką krzeseł zwykle stanowi inwestycję na długie lata. Z tego powodu tak ważny jest ich właściwy dobór do stylu urządzenia danego pomieszczenia. Na ogół wskazuje się, że do klasycznych aranżacji najlepiej pasują eleganckie krzesła tapicerowane utrzymane w ciemnych tonacjach kolorystycznych. Warto postawić zwłaszcza na bogato zdobione, welurowe modele, które komponują się z tradycyjnym wystrojem.

Z kolei w minimalistycznie urządzonych pokojach sprawdzają się krzesła tapicerowane kremowe oraz w innych, jasnych odcieniach. Takie meble powinny wyróżniać się prostymi, geometrycznymi formami. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym są też nowoczesne krzesła tapicerowane z metalowymi nogami lub lekkimi, plastikowymi ramami.

Do wnętrz inspirowanych stylem retro idealnie pasują natomiast siedziska w eleganckich kolorach przywodzących na myśl minione czasy. Wśród tego typu barw można wymienić m.in. butelkową zieleń, granat albo ciemny brąz.

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane z plam?

Najwyższej klasy krzesła tapicerowane na ogół są łatwe w czyszczeniu. Przed przystąpieniem do ich mycia trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, z której wykonano obicie. Krzesła welurowe czyści się bowiem inaczej niż modele pokryte ekoskórą czy tkaniną boucle. Niezależnie jednak od materiału proces czyszczenia zazwyczaj rozpoczyna się od dokładnego odkurzenia siedzenia z zalegającego tam pyłu i drobinek kurzu. Do tego celu można użyć zwykłego odkurzacza albo specjalnej miotełki.

Krzesła tapicerowane do kuchni, salonu czy jadalni można efektywnie przeczyścić za pomocą wilgotnej ściereczki oraz odpowiednio dobranego łagodnego detergentu. W większości przypadków wystarczy delikatnie przetrzeć szmatką powierzchnię danego mebla. Potem trzeba pozostawić preparat na kilka minut, a następnie zmyć go zwilżonym ręcznikiem. Krzesło należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Odnawianie krzeseł tapicerowanych w praktyce

Odnowienie krzesła tapicerowanego sprzyja przedłużeniu jego żywotności. Do przywrócenia pierwotnej sprężystości niezbędna jest wymiana pianki w obrębie siedziska i oparcia. Czynność ta stanowi również doskonałą okazję do sprawdzenia stanu sprężyn i pasów, które mogą być uszkodzone. Kolejnym krokiem jest wymiana tapicerki. Trzeba wybrać materiał idealnie odpowiadający potrzebom użytkownika zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym.