Częstochowa do duże miasto leżące w północnej części województwa śląskiego. Obecnie miasto na prawach powiatu lecz w latach 1975-1998 Częstochowa była miastem wojewódzkim. Ten ośrodek miejski ma długą wielowiekową historię, którą widać praktycznie na każdym kroku, lecz pamiątki przeszłości ładnie przenikają się i współgrają ze współczesnością. Pod względem liczby ludności a także zajmowanej powierzchni znajduje się na 13 miejscu spośród wszystkich polskich miast. Częstochowa leży na styku wyżyn: Krakowsko-Częstochowskiej oraz Woźnicko-Wieluńskiej a główną rzeką przepływającą przez miasto jest Warta.
Nie ma chyba osoby dla której pierwszym skojarzeniem z nazwą Częstochowa nie byłby Klasztor Paulinów na Jasnej Górze wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą. Nie jest to oczywiście jedyne miejsce warte odwiedzenia. Częstochowa ma wiele atrakcyjnych propozycji do odwiedzenia i wbrew pozorom nie są to tylko zabytkowe kościoły.
Serce i główna część miasta to Stara Częstochowa, która lokację i prawa miejskie uzyskała już w latach 70.tych XIV wieku, około 1370-1377 roku. W obecnej formie miasto istnieje od 1828 roku. Wówczas to Stara Częstochowa oraz sąsiadująca z nią miejscowość – Częstochówka – połączone zostały w jeden organizm miejski, który dziś jest centralnym miastem tutejszej aglomeracji. Częstochowa to największy leżący w tej części województwa ośrodek administracyjny a także kulturalny i gospodarczy.
Jasna Góra i jej okolice – obowiązkowy punkt programu zwiedzania miasta
Jeśli jest jakieś miejsce, od którego należało by zacząć częstochowskich atrakcji to z dużym prawdopodobieństwem byłaby to właśnie Jasna Góra i stojący na niej klasztor Paulinów. Klasztor z kościołem i kaplicami tworzy integralna całość z przyległymi terenami parkowymi oraz alejkami. Miejsce to, poza obiektem kultu religijnego jest niewątpliwie jedną z popularnych atrakcji, jakie ma do zaoferowania Częstochowa. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata i są wśród nich nie tylko osoby wierzące ale i turyści.
Klasztor ojców Paulinów – serce Jasnej Góry
Klasztor swoją historią sięga końcówki XIV wieku, kiedy to w 1382 roku teren ten przekazany został przez księcia Władysława Polczyka zakonowi Paulinów wraz ze znajdującym się tu kościołem Najświętszej Marii Panny. W ciągu zaledwie 10 lat dzięki wsparciu finansowemu ze strony króla Władysława Jagiełły oraz jego żony Królowej Jadwigi było możliwe postawienie tu klasztoru. Później, w pierwszej połowie XVII wieku, między 1620 a 1644 rokiem za panowania Władysława IV Wazy pojawiły się tu też fortyfikacje obronne, w rezultacie czego Częstochowa zyskała twierdzę, która szybko stała się ważnym regionalnym ośrodkiem obronnym.
Ufortyfikowanie klasztoru miało miejsce w odpowiednim momencie historycznym, gdyż już dekadę później zdały one swój pierwszy egzamin podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. Wojska Karola Gustawa napotkały tu zacięty opór i nie udało im się zająć twierdzy. Po odparciu ataku i wyparciu Szwedów z kraju klasztor stał się miejscem licznych pielgrzymek wiernych. W późniejszych czasach przybywali tu nawet kolejni monarchowie składając wotum wdzięczności. W późniejszym czasie mury jeszcze kilkukrotnie zapewniły skuteczną ochronę między innymi podczas oblężeń w latach 1702,1704 i 1705. Częstochowa i Jasna Góra były też miejscem zaciekłej obrony Konfederatów Barskich pod wodzą Kazimierza Pułaskiego przed Rosjanami pod koniec XVIII wieku. Ostatnia skuteczna obrona to czasy cesarza Napoleona I. Wówczas to Polacy dali z kolei odpór zaborczej armii austriackiej. Gdy francuski władca umarł klasztor ostatecznie zajęła armia rosyjska, pod zaborem której fortyfikacje obronne ostatecznie zostały rozebrane.
Aktualnie cały kompleks klasztorny jest jednolitą całością. Udostępniony jest w większości do zwiedzania a w obrębie pozostałych murów można oglądać ważne pamiątki historyczne oraz zabytkowe budowle stanowiące istotny element dziedzictwa kulturowego Polski i Polaków.
Jasnogórska Kaplica Matki Boskiej
Klasztor jest kompleksem wielu budowli, które razem tworzą integralną całość. Kaplica Matki Boskiej z cudownym obrazem jest z pewnością jednym z nich. Jest to od kilku wieków niezmiennie miejsce licznych pielgrzymek, gdzie przybywają kolejne pokolenia pątników. Świadectwem ich odwiedzin są znajdujące się na ścianach kaplicy wota dziękczynne. Warto wiedzieć, że pierwotny wygląd samej kaplicy różnił się od obecnego. Trójnawowa barokowa zabudowa, którą możemy oglądać pojawiła się między 1662 a 1664 rokiem. Kolejne część, przyległa Bazylika pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pojawiła się jeszcze później. Jest ona monumentalnym dziełem barokowym i charakterystycznej budowie. Po spojrzeniu w górę na sufit każdy zauważy malownicze datowane na koniec XVII wieku freski. W tym samym czasie powstał centralny stokowy ołtarz w kaplicy. Na chórze podziwiać można jedne z największych polskich organów o 105 głosach.
Nie tylko kaplica cudownego obrazu
Kiedy już jesteśmy na Jasnej Górze warto zobaczyć także inne miejsca będące częścią nie tylko dziedzictwa nie tylko religijnego ale i historyczno-kulturalnego. Warta uwagi jest na pewno renesansowa Sala Rycerska pamiętająca XVII wiek. Warto się przejść też wałami leżącymi wzdłuż obronnych murów, które doprowadzą nas między innymi do dawnych bastionów. Nie sposób nie zauważyć wysokiej na 106 metrów wieża z umieszczonym na jej szczycie kurantowym zegarem. Wieża ta po dziś dzień zdecydowanie góruje nad całą okolicą i jeśli chcemy spojrzeć na wszystko z góry to jest taka możliwość. Na samą górę prowadzi bowiem 519 schodów a wejście na wieżę jest otwarte i dostępne dla odwiedzających. Z innych miejsc, do których warto zawitać można wymienić Skarbiec, dawny Arsenał, Muzeum 600-lecia a także biblioteki prezentujące bogate zakonne zbiory.
Parki ks. Stanisława Staszica oraz 3 Maja
Obydwa parki położone są w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru więc bez wątpienia warto odwiedzić je w ramach jednej wspólnej trasy. Park ks. Stanisława Staszica powstał w 1826 roku na jednym z podklasztornych stoków. Składa się on z kilku elementów. Stoi tu należący do częstochowskiego muzeum Pawilon Wystawowy. Obejrzymy tutaj także zagrodę włościańską, drewnianą starą altanę a także lokalne niewielkie obserwatorium astronomiczne. Na terenie parku znajdują się też dwa baseny połączone z niedużym kanałem a także pięknie zdobiona fontanna. Z walorów przyrodniczych wspomnijmy rosnące tu liczne gatunki drzew a wśród nich między innymi sosnę czarną, jałowiec chiński, daglezję zieloną czy jesion pensylwański.
Drugi park, Park 3-go Maja powstał ponad stulecie później niż Staszica. Leży od wschodniej strony po sąsiedzku z klasztorem. Miejsce to może stanowić uzupełnienie wizyty na Jasnej Górze, bądź być odrębnym punktem programu zwiedzania. Jest to bowiem miejsce bardziej rekreacyjno-rozrywkowe niż stricte powiązane z kultem religijnym. Wśród atrakcji są tu między innymi korty tenisowe. Na jego terenie ulokowany jest także pomnik Stanisława Moniuszki. Wokół niego regularnie spotykają się między innymi szachiści na swoich turniejach. Podobnie jak w Parku Staszica rośnie tu wiele gatunków drzew. Według oficjalnych danych na tym terenie spotkać można aż 83 różne gatunki, w sumie 1581 drzew.
Aleja Najświętszej Maryi Panny – trakt do parków jasnogórskich
Częstochowa ma wiele ciekawych miejsc. Prowadząca od kościoła św. Zygmunta do parków jasnogórskich Aleja NMP jest z pewnością jedną z nich. Trakt ten zaczął powstawać około połowy XIX wieku i dziś jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych ulic w tym mieście. W symboliczny sposób łączy on obie historyczne części miasta, starą i nową Częstochowę stając się wymownym symbolem połączenia i jedności między nimi. Idąc nim podziwiać możemy atrakcyjnie prezentujące się i unikalnie wykończone kamienice i eleganckich gmachów, z których najstarsze pamiętają właśnie początki formowania się alei w połowie XIX stulecia. Mieściły się tu w przeszłości główne instytucje publiczne oraz mieszkania lokalnych fabrykantów. Zabudowa alei zasadniczo jest dziś wierna oryginalnej, gdyż na przestrzeni lat i dekad nie uległa zasadniczym zmianom, poza niezbędnymi pracami remontowo-renowacyjnymi.
Częstochowa – miastem Kościołów
Częstochowa jak wiele miast w Polsce posiada liczne kościoły. Tutaj, ze względu na specyfikę miasta przywiązuje się do nich dużą wagę. Sąsiedztwo klasztoru spowodowało, że w kolejnych stuleciach powstawały tu kolejne, z których każdy jest świadectwem swoich czasów. Wiele z nich to urocze zabytki stanowiące lokalne atrakcje. Nie są one więc wyłącznie obiektami sakralnymi a pamiątkami po minionych czasach chętnie odwiedzanymi przez turystów.
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Ten powstały w połowie XVII wieku kościół służył potrzebom jasnogórskiego nowicjatu. Został postawiony w miejscu, gdzie według legendy miał zostać znaleziony przy źródełku sprofanowany obraz Matki Boskiej. Pod koniec XIX wieku kościół stał się odrębną niezależną parafią. Wnętrze budynku robi wrażenie. Jest połączeniem barokowego stylu z gotyckimi dodatkami tworząc razem ciekawą całość. Pierwotnie był to obiekt jednonawowy, dopiero z czasem jego konstrukcję wzbogacono o nawy boczne oraz kaplice.
Kościół pw. Najświętszego Imienia Maryi
I następna świątynia na mapie kościelnych „atrakcji”. Kościół powstawał we wczesnych latach 60.tych XIX wieku wraz z towarzyszącym mu klasztorem sióstr Mariawitek. Obiekt ma formę jednonawowej bryły wykonanej i wykończonej w surowym gotyckim stylu. Cechą charakterystyczną jest brak wydzielonego prezbiterium. Na uwagę z pewnością zasługuje pokryty rozetami kasetonowy sufit oraz liczne naścienne malowidła w secesyjnym stylu zawierające liczne motywy kwiatowe. Wewnątrz zobaczymy też obrazy pędzla znanych artystów. Na uwagę z pewnością zasługuje obraz przedstawiający scenę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Ulokowane na chórze organy są stosunkowo młode, gdyż zaledwie z roku 1935.
Kościół św. Zygmunta
Częstochowa ma sporo starych, zabytkowych kościołów i to jest właśnie najstarszy z nich. Świątynia św. Zygmunta to powstały w XIV wieku trzynawowy budynek, który jednak w ciągu wieków był kilka razy przebudowywany w związku z czym różni się od swojej pierwotnej formy. Już w 1783 roku do istniejącego kościoła dobudowana została fasada wraz z dwoma niedużymi wieżyczkami co znacząco zmieniło wygląd zewnętrzny. Obok kościoła pierwotnie znajdował się cmentarz, jednak dzisiaj nie ma już po nim śladu. Po sąsiedzku ze świątynią zauważyć możemy okazały dwukondygnacyjny budynek plebanii oraz drugi pochodzący z XVII stulecia obiekt należący w przeszłości do klasztoru połączony bezpośrednio z kościołem na poziomie I piętra.
Archikatedra pod wezwaniem św. Rodziny
Jeden z największych w kraju neogotyckich kościołów. I to właśnie Częstochowa ma ten zaszczyt i przywilej, że taka świątynia znajduje się na jej terenie. Bryła kościoła to trójnawowy budynek posiadający dwie wieże na przedniej elewacji oraz dodatkową wieżyczkę z sygnaturką. Pełniący rolę archikatedry kościół zbudowano na początku XX wieku przy dzisiejszym placu Jana Pawła II. Ze względu na wielkość tego obiektu sakralnego nie ma takiej możliwości, żeby go nie zauważyć.
Kościół św. Rocha i św. Sebastiana wraz z przyległym cmentarzem
Częstochowa jest zdecydowanie miastem starych kościołów. Ta, kolejna na liście świątynia jest wyjątkowa ale nie ze względu na siebie samą, a z uwagi na najstarszy miejski cmentarz leżący w jej sąsiedztwie. Cmentarz znajduje się pomiędzy ulicami św. Rocha oraz św. Sebastiana i stanowi integralną całość wraz z kościołem o tym samym wezwaniu. Jego historia sięga lat 40.tych XVII stulecia. Początkowo nekropolia była przeznaczona wyłącznie dla katolików, z biegiem czasu jednak się to zmieniło i w latach 50.-60.tych wieku XIX wydzielona została część dla protestantów, a później także i prawosławnych. Najstarszy z zachowanych do dziś nagrobków, który znajdziemy ma datę z 1849 roku.
Wiedzieć należy, że spoczywają w tym miejscu miedzy innymi polegli w III Powstaniu Śląskim lokalna poetka Halina Poświatowska oraz Ignacy Kozielewski.
Początki kościoła w tym miejscu także datowane są na połowę XVII wieku. Wcześniej stała tu niewielka murowana kaplica, która jednak nie przetrwała potopu szwedzkiego. Kościół odbudowany w roku 1680 miał jednonawową konstrukcję. Boczne nawy zyskał dopiero w późniejszym czasie stając się budowlą o trzech nawach. W tym samym czasie pojawiła się też nowa fasada z dwoma wieżami.
Kościół św. Jakuba
Kościół ten warto zobaczyć choćby z powodów wizualnych jest to bowiem jedna z najładniejszych częstochowskich świątyń. Jest jednocześnie zabytkowa więc łączy dwa walory. Kościół na mapie miasta Częstochowa pojawił się w XIX wieku lecz pierwotnie była to cerkiew prawosławna, czego ślady można dostrzec nawet dzisiaj choćby analizując jego budowę, gdyż stoi on na planie greckiego krzyża. Ponadto świadczą o tym też wykonane w konwencji bizantyjskiej namalowane na jej ścianach stacje Drogi Krzyżowej. Świątynia ulokowana jest naprzeciwko współczesnego Ratusza przy Placu Biegańskiego.
Ciekawe atrakcje w centrum
Częstochowa, a dokładnie jej ścisłe centrum to nie tylko budowle sakralne. Warto zobaczyć tu także i inne atrakcje. Oto kilka z nich.
Muzeum Częstochowskie – dawny Ratusz
Wybudowany w 1828 roku obiekt, który stał się siedzibą władz miasta i symbolem powstania nowej Częstochowy. Stara Częstochowa i Częstochówka połączone zostały formalnie zaledwie 2 lata wcześniej a nowy Ratusz miejski miał przypieczętować nowy byt administracyjny. Budynek postawiony został zgodnie z ułożeniem poprzecznej osi centralnego miejskiego placu, co było w tamtym okresie rzadko spotykanym rozwiązaniem.
Gmach miał początkowo dwie kondygnacje. W roku 1908 po rozbudowie zyskał wieżę wraz z dwoma dodatkowymi pawilonami bocznymi. Po rozbudowie na parterze ulokowane były wszystkie istotne urzędy, piętro natomiast służyło prezydentowi miasta za mieszkanie. Prawe skrzydło mieściło więzienie, zaś w lewym znalazły się mieszkania oficerskie. Całość, za wyjątkiem frontu budynku otoczona była urokliwym zielonym ogrodem. Dziś zielony teren jest w tym miejscu nadal, choć od tamtej pory zmieniło się przeznaczenie budynku i obecnie mieści się tu Muzeum Częstochowskie.
Plac Daszyńskiego
Niewątpliwie jest to jeden z lepiej jeśli nie najlepiej rozpoznawalnych punktów w mieście. Plac leży przed kościołem św. Zygmunta i jest doskonałym miejscem widokowym do podziwiania starego miasta. To stąd zobaczymy między innymi Archikatedrę pw św. Rodziny kiedy spojrzymy w stronę wlotu ulicy Krakowskiej
Stary Rynek
Historyczne centrum miasta Stara Częstochowa. Przez kilka wieków było to miejsce, gdzie krzyżowało się wiele handlowych szlaków naszej części Europy. Przy placu od XV wieku stał ratusz miejski, który po pożarze w 1812 przeniesiono w inne miejsce. Lokalizacja jednak została upamiętniona dzięki zachowaniu obrysu dawnych fundamentów zaznaczonych na płycie rynku.
Spacerując i podziwiając plac warto wiedzieć, że jego oryginalna i niezniszczona zabudowa zachowała się od północnej oraz wschodniej strony, gdzie do dziś stoją oryginalne zabytkowe kamienice w tym np. te z numerami 21 i 23 pamiętające wiek XVIII oraz wiek starszy dawny budynek karczmy przy Mirowskiej 4.
Kultura, sztuka, nauka i rozrywka – subiektywnie wybrane atrakcje
Częstochowa jest miastem, gdzie na pewno nikt nie będzie się nudził. Jest tu sporo różnego rodzaju muzeów tematycznych i innych obiektów, w których kwitnie szeroko rozumiana działalność artystyczna, sztuka i kultura. Inne z kolei placówki poświęcone są nauce czy lokalnej działalności produkcyjno-przemysłowej. Poniżej lista kilku subiektywnie wybranych spośród nich, która to lista jest świetnym punktem wyjścia przy tworzeniu własnego planu zwiedzania.
Park Miniatur – Częstochowa, ulica Złota
Ciekawą i na pewno nieczęsto spotykaną atrakcją jest częstochowski Park Miniatur Sakralnych. Jest on niezwykły. Przemierzając zaledwie trasę około 1,5 km można zobaczyć wierne repliki, wykonane w skali 1:25, 17-tu głównych i najbardziej znanych budowli chrześcijańskich. Pewnie niejeden gość poczuł się tu niczym książkowy Guliwer w bajkowej krainie liliputów. Na trasie zwiedzania zobaczymy między innymi Bazylikę w Fatimie, Sanktuarium w Lourdes, Bazylikę na Lateranie, Kościół w Medjugorje oraz Bazylikę w Betlejem. Specjalnie z myślą o dzieciach powstało tu parę atrakcji także dla nich. Są tu trampoliny z dmuchawcem oraz basen z kulkami. Dzieciaki mogą też skorzystać z Autodromu oraz Salonu Gier. Dla starszych oraz dorosłych jest tu także park linowy. Od 2013 roku nad całym parkiem góruje wysoka na 14 metrów figura Jana Pawła II.
Planetarium częstochowskie
To że Planetarium jest w Toruniu, czy Chorzowie to wie każdy. Ale że Częstochowa także może pochwalić się takim obiektem to już nie jest taka wiedza powszechna, przynajmniej wśród mieszkańców innych miast. Wizyta w częstochowskim planetarium jest bez wątpienia obowiązkowa. Bez tego nie można mówić, że zwiedziło się miasto wzdłuż i wszerz.
Odwiedzając planetarium możemy wzbogacić się o wiele cennych i ciekawych informacji. Dla pasjonatów astronomii wizyta tutaj będzie niezapomnianym przeżyciem i spełnieniem marzeń. Dzięki nowoczesnym metodom rozrywka łączy się tu z edukacją. Prowadzone tu gwiezdne seanse to pasjonująca i zadziwiająca podróż w czasie i przestrzeni. A co najlepsze, nie musisz ruszać się w tym celu z fotela.
Niewątpliwym atutem tego ośrodka jest jedyny obecnie w Polsce cyfrowy nowoczesny projektor Digistar 3, dzięki któremu na sklepieniu kopuły planetarium wyświetlane są wysokiej jakości projekcje. Wśród cieszących się największą popularnością seansów są tytuły takie jak „Znaki na Niebie”, „Cuda wszechświata” oraz „Tajemnica gwiazdy betlejemskiej”.
Multicentrum „ZODIAK” w Parku Staszica
Miejsce to powstało specjalnie pod kątem kadry nauczycielskiej częstochowskich szkół oraz mieszkańców chętnych poznawać zagadnienia naukowe w nowej perspektywie. Multicentrum prezentuje wiele zagadnień związanych ze sprawami i przedmiotami codziennego użytku ukazując towarzyszące im procesy. Dzięki temu dowiadujemy się co się dzieje we wnętrzu skomplikowanych urządzeń, albo poznamy krok po kroku cały proces technologiczny wypieku pieczywa. To oczywiście tylko przykłady, ale dzięki nowatorskiemu podejściu w prostych sprawach odwiedzający zyskują nowy punkt widzenia na otaczającą nas rzeczywistość.
Muzeum Haliny Poświatowskiej – Dom Poezji
Oto muzeum poświęcone życiu i twórczości jednej osoby – lokalnej poetki Haliny Poświatowskiej. Muzeum to jednocześnie jednak pełni funkcję miejsca spotkań osób z lokalnego światka literatury, poetów oraz pisarzy.
Budynek w obecnej postaci jest odbudowanym w 2006 roku domem wzorowanym na tym, gdzie mieszkała autorka. Jest obecnie otwarty dla zwiedzających i pełni rolę muzeum. Każde z pomieszczeń zaaranżowane zostało w innej kolorystyce dzięki czemu całość jest bardziej atrakcyjna i przyjazna. Poszczególne elementy ekspozycji, a są tu zgromadzone zdjęcia i unikalne wydania jej dzieł uzupełnia część multimedialna, gdzie na ekranach można obejrzeć materiały dotyczące różnych aspektów życia poetki.
Muzeum Zapałek
Jest wiele miejsc, którymi Częstochowa może przyciągnąć uwagę i zainteresowanie. Jednym z nich jest bez wątpienia Muzeum Zapałek ukazujące proces produkcji oraz park maszynowy stosowany przy wytwarzaniu zapałek. Dziś muzealny obiekt, ale do 2002 roku trwała tu regularna produkcja. Po tej dacie obiekt Częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego znalazł się na liście zabytków, a wszystkie tutejsze maszyny ostatecznie zostały zatrzymane.
Muzeum ukazuje funkcjonowanie pierwszej, działającej od roku 1882 na ziemiach polskich fabryki produkującej właśnie zapałki. Zwiedzający mogą obejrzeć tu między innymi zabytkową linię produkcyjną a w kolejnych dwóch salach stałe tematyczne ekspozycje przybliżające specyfikę tej działalności. Na dzień dzisiejszy muzeum jest ewenementem i jedyną taką placówką na skalę całej Europy. Znajduje się też na śląskim odcinku Szlaku Zabytków Techniki.
Prywatne Muzeum monet i medali Jana Pawła II
Muzeum przy ulicy Jagiellońskiej, około 5 kilometrów od Jasnej Góry, poświęcone specyficznej tematyce. Miejsce to w całości jest hołdem złożonym papieżowi-Polakowi przez prywatnego kolekcjonera numizmatów i medali, Krzysztofa Witkowskiego. Zebrana i udostępniona to oglądania ekspozycja obejmuje na chwilę obecną blisko 5,5 tysiąca eksponatów, w tym mnóstwo medali oraz okolicznościowych monet umieszczonych w specjalnych gablotach. Nadmienić należy, że rozrzut dat eksponatów jest szeroki. Najstarszym jest przebitka monety z 1932 roku najmłodszym zaś ta zawierająca wizerunek papieża wybita w 2011 roku. Różny jest także skład poszczególnych monet i użyte do ich produkcji kruszce, są tu bowiem takie wykonane ze złota, srebra, brązu czy mosiądzu, ale także np. z kryształu. Mniej znanym materiałem okazuje się porcelana, wypalana glina albo węgiel, ale i takie tu obejrzymy.
Zgromadzoną kolekcję uzupełnia specjalnie przygotowana animacja komputerowa poświęcona Janowi Pawłowi II i jego pielgrzymkom.
Lokalne przyrodnicze atrakcje, tereny zielone, odpoczynek i rekreacja
Częstochowa ma dla każdego coś miłego. Z uwagi na to, że miasto leży w atrakcyjnym i ciekawym przyrodniczo oraz geologicznie obszarze, będącym częścią Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jest tu sporo miejsc gdzie można odpocząć na łonie natury. Ciekawe lokalizacje znajdują się zarówno w granicach miasta jak i terenach z nim sąsiadujących. Jest więc w czym wybierać jeśli chcemy odetchnąć od miejskiego zgiełku.
Promenada Czesława Niemena
Jeśli stawiasz na zdrowe i aktywne spędzanie czasu to Promenada Czesława Niemena będzie idealna do tego celu. Leżąca w północnej dzielnicy aleja ma niemal 2 kilometry długości i posiada bogatą infrastrukturę towarzyszącą. Obok traktu pieszego biegnie ścieżka dla rowerów, a na całym odcinku wzdłuż traktu leżą boiska, place zabaw dla dzieci i liczne punkty gastronomiczne. Jest także amfiteatr, więc można tu ciekawie spędzić czas w gronie rodzinnym.
Lasek Aniołowski
To zielony, choć sztucznie uformowany teren powstały po zalesieniu dawnego poligonu wiele lat temu. Zmiany następowały stopniowo a ich efekt widzimy obecnie. Powstał tu leśny park, który na pierwszy rzut oka wygląda dosyć naturalnie i trudno jest odgadnąć, że niegdyś przeznaczenie tego obszaru było zupełnie inne.
Dla wygody turystów na terenie lasu wytyczone zostały utwardzane ścieżki oraz ławeczki, na których można się zatrzymać robiąc przerwę podczas spaceru. Dodatkowo dla miłośników grillowania i biesiad przy ognisku wydzielono tu specjalnie bezpieczne i przystosowane do tego miejsca. Wszystko po to aby nikt nie rozpalał paleniska w lesie ryzykując wybuchem pożaru. Dodatkową atrakcją jest ścieżka dydaktyczna obejmująca tablice z informacjami na temat miejscowej flory i fauny. Na trasie stoją też przyrządy do ćwiczeń fizycznych, ma których można podrasować swoją kondycję.
Park Lisiniec
I kolejna propozycja na liście lokalnych przyrodniczych atrakcji. Znajdują się tu aż trzy stworzone przez człowieka sztuczne zbiorniki wodne, w których wytworzył się lokalny ekosystem. Zbiorniki Adriatyk, Bałtyk o Pacyfik są pozostałością po znajdujących się tu dawniej gliniankach. Park przyciąga odwiedzających zwłaszcza w ciepłych miesiącach roku. Mieszkańcy oraz turyści mogą tu bowiem się ochłodzić i odpocząć od upałów.
Aleja Brzozowa
Leżąca w dzielnicy Parkitka urocza alejka o długości około 2,6 km. Miejsce to pomyślane było jako pomnik przyrody mający na celu ochronę gatunku brzozy brodawkowej. Na całym odcinku wzdłuż traktu rośnie aż 385 drzew, z czego wiele jest już wiekowe i ma ponad 60 lat.
Rzeka Warta
Przepływająca przez miasto Częstochowa i jego okolicę rzeka Warta jest trzecią najdłuższą na terenie Polski. Rzeka tutaj się wije tworząc w wielu miejscach zakola. Na odcinku w granicach miasta rzeka płynie przez malowniczo wyglądające okolice takie jak np. Zawodzie-Dąbie oraz Mirów we wschodniej części. W wiele tych miejsc można dojechać indywidualnie i wybrać się na spacer wytyczonymi ścieżkami podziwiając jednocześnie piękno okolicznej przyrody. Teren ten jest niezwykle unikatowy oraz cenny pod względem przyrodniczym w związku z czym należy pamiętać, aby nie naruszać panującej tu harmonii i pozostawić po swoim odejściu to miejsce takim jakim je zastaliśmy.
Ruiny zamku w podczęstochowskim Olsztynie
Olsztyn, ale ten leżący pod Częstochową nie na północy Polski. Miejsce to nie jest co prawda stricte dziewiczym i wyłącznie przyrodniczym obszarem ale warto wspomnieć o nim na koniec naszego przeglądu lokalnych atrakcji. Wioska Olsztyn leży tylko około 14 km od miasta więc znajduje się w zasięgu i łatwo tu dojechać. Tym co niewątpliwie przyciąga tu turystów jest na pewno zamek królewski, a dokładniej jego ruiny. Zdecydowanie zabytek ten to jeden z ładniejszych obiektów leżących na Szlaku Orlich Gniazd biegnącym od Starego Rynku w Częstochowie, przez całą Jurę Krakowsko-Częstochowską aż to Krakowa.
Szlak Orlich Gniazd ma łącznie 163,9 km długości i na każdej mapie łatwo go rozpoznamy, bowiem oznaczony jest tam kolorem czerwonym. Przemierzając go zobaczymy wiele ruin starych budowli, w tym pozostałości postawionych na skałach dawnych warowni. Znajdujący się w podczęstochowskim Olsztynie Zamek zdecydowanie góruje nad całą okolicą będąc pierwszym na szlaku przystankiem, który napotkamy po przekroczeniu granicy miasta.
Częstochowa jest niezwykle atrakcyjnym pod wieloma względami miastem. Długa i bogata historia pozostawiła po sobie masę pamiątek, a po uzupełnieniu ich powstałymi współcześnie atrakcjami zwiedzanie miasta i jego okolic z pewnością będzie niezapomnianą przygodą, która dostarczy wielu wrażeń. Warto tu przyjechać i zobaczyć wymienione w niniejszym opracowaniu atrakcje, jak i inne tu nie wymienione. Lista ta może być świetnym punktem wyjścia, jeśli planujemy niezapomnianą wycieczkę po tym pięknym mieście.