Pielgrzymka Wojskowa do Częstochowy – bezpieczne schronienie dla żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej

Ogromny szereg osób składający się z wysokiej rangi dowódców wojskowych, oficerów, podoficerów, żołnierzy oraz personelu Ministerstwa Obrony Narodowej znalazł się w Częstochowie. Całość była częścią 31. Pielgrzymki Wojskowej, której ceremonię uświetniło muzyczne akompaniament orkiestry wojskowej z Bytomia. Do Częstochowy przybyło łącznie 346 osób.

Na drodze pielgrzymki nie byli tylko Polacy. Doświadczenie duchowe spotęgowało także dwudziestu mundurowych przybyłych ze Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Cała grupa przemierzyła ponad 300 kilometrów przez dziesięć dni. Niewiele osób potrafiło ignorować widok grupy poruszającej się w rytmie żołnierskiego marszu.

31. edycja Pielgrzymki Żołnierzy Wojska Polskiego miała swój początek 5 sierpnia, kiedy to odprawiona została msza święta w intencji jej uczestników. Ceremonii religijnej w katedrze Wojska Polskiego w Warszawie przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Po zakończonej eucharystii żołnierze przemierzyli ulice Starego Miasta, docierając na Plac Zamkowy, gdzie połączyli się z Warszawską Metropolitalną Pielgrzymką Akademicką.

Grupa licząca łącznie 346 żołnierzy i pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej wyruszyła ku Częstochowie. Wśród nich, oprócz Polaków, była również dwudziestoosobowa grupa mundurowych ze Słowacji, USA i Niemiec. Wszyscy przebyli ponad 300 kilometrów w ciągu dziesięciu dni. Pierwszego dnia pokonali największy dystans – prawie 40 km. Pielgrzymka skupiała różnorodne grupy wojskowe, w tym przedstawicieli Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz uczelni wojskowych. Dla wielu z nich, pielgrzymka była rodzinny wyjazdem.

Jako podziękowanie za ich pielgrzymowanie i miłość do ojczyzny, paulin na Jasnej Górze wygłosił słowa podziękowania dla pielgrzymujących żołnierzy. Dodatkowo do pielgrzymki dołączyła również straż graniczna, która przemierzyła drogę do Jasnej Góry przez dwa dni – 13 i 14 sierpnia. Grupa ta liczyła 160 osób.