Instalacja fotoradaru w Częstochowie na trasie do Śląska: narzędzie przeciwdziałania piratom drogowym

Na drodze krajowej 91, popularnie nazywanej „gierkówką”, która prowadzi z Częstochowy w stronę regionu śląskiego, niebawem zacznie działać nowy fotoradar. Urządzenie, które ma za zadanie dokumentować wykroczenia drogowe, zostało już zainstalowane. Znajduje się ono w sąsiedztwie aktualnie budowanego zjazdu na ulicę Rakowską. Pierwotne plany przewidują, że aparat do rejestrowania przekroczeń prędkości zacznie funkcjonować najpóźniej pod koniec bieżącego roku.

Inspekcja Transportu Drogowego postawiła nowy fotoradar przy drodze DK 91 w Częstochowie. Lokalizacja urządzenia to miejsce tuż przed budowanym obecnie zjazdem na ulicę Rakowską. Chociaż jeszcze nie wykonano żadnego zdjęcia, użytkownicy internetu już określają ten radar mianem nowej „skarbonki”. W miejscu umieszczenia tego najnowszego modelu fotoradaru obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h, które maleje do 50 km/h dla buspasów znajdujących się na tym odcinku.

Jednak nie wszyscy kierowcy są zadowoleni zarówno z lokalizacji radaru, jak i z obowiązujących tam ograniczeń prędkości. Sprzeciwiają się one szczególnie na terenie nowego odcinka DK 91 w Częstochowie. Wiele osób twierdzi, że te limity prędkości na nowej drodze bezkolizyjnej są zbyt surowe. Mimo to, początkowo przestrzeganie przepisów drogowych było powszechne. Było to wynikiem regularnych działań policyjnych polegających na pomiarach prędkości na tym odcinku.

Dziś pojazdy poruszają się po nowej DK 91 coraz szybciej. Dobrym przykładem jest niedawny incydent z udziałem 45-letniego mężczyzny, który prowadził samochód z prędkością 184 km/h pomimo obowiązującego limitu 70 km/h, przekraczając tym samym dozwoloną prędkość aż o 114 km/h. Kierowca ten został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych oraz dostał 15 punktów karnych.

Jak wyjaśnia Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie: „Umieszczenie fotoradaru w tym miejscu było jednym z warunków postawionych przez Ministerstwo przed rozpoczęciem budowy zjazdu na ulicę Rakowską. Bez instalacji tego urządzenia nie otrzymalibyśmy zgody na wykonanie tej inwestycji”.