Częstochowa każdemu z nas kojarzy się z religią i z Sanktuarium Najświętszej Marii Panny.
To miejsce kultu cieszy się wielką sławą wśród turystów. Miejsce chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata.
Sanktuarium jest szczególnie ważne dla Polaków pod względem historycznym. Początek XIV wieku to początek powstania religijnego centrum. Za sprawą księcia Władysława Opolczyka w tym okresie w Częstochowie zaczęli osiedlać się ojcowie Paulini z Węgier. Organizacja kościelna założyła wówczas klasztor pod nazwą św. Wawrzyńca. Od XV wieku na Jasną Górę zaczęli masowo przybywać pielgrzymi, którzy składali hołd Matce Bożej, a także powierzali swoje prośby o zdrowie i pomyślność.
XVII wiek okazał się być kulminacyjny w historii zakonu jak i sanktuarium, bowiem do Częstochowy zaczęli przybywać nie tylko pielgrzymi, ale także arystokraci, królowie, ludzie z wyższych sfer, artyści. Każdy z wiarą w oczach powierzał Matce Boskiej Królowej Polski wszystkie swoje smutki i radości.
Jasna Góra nie jedno widziała. To właśnie tutaj miały miejsce wielkie wydarzenia historyczne związane z oblężeniem sanktuarium przez Szwedów, a także modlitwy narodu polskiego w formie ślubów złożone ku czci Marii Panny. Wydarzenie miało miejsce w XX wieku. W uroczystości udział wzięło pół miliona wiernych. Podczas modlitw uczestniczył i homilię wygłosił kardynał Józef Glemp. Tekst został napisany przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Według przeprowadzonych statystyk sanktuarium jest co roku odwiedzane przez około 4 miliony wiernych. Podczas wizyty lub pielgrzymki do tego magicznego miejsca warto także odwiedzić Muzeum 600-lecia, które uważane jest powszechnie za najstarsze miejsce o charakterze kulturalnym w regionie częstochowskim. Ponadto na Jasnej Górze można podziwiać także plenerowe wystawy i pomniki , popiersia i rzeźby zlokalizowane w okolicy. Szczególnie warto na żywo zobaczyć pomniki poświęcone Janowi Pawłowi II, Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, a także pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, który poniósł męczeńską śmierć. Pomysł budowy pomnika Popiełuszki powstał za sprawą częstochowskiej „Solidarności”. Pieniądze na budowę w większości pozyskane zostały ze zbiórki ludzi o dobrym sercu, pozostałą kwotę dołożyły władze miasta.
Przybyli pielgrzymi zainteresowani historią i dziejami Polski również znajdą coś dla siebie. Warto odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza, Pomniki Ofiar Częstochowskiego Getta lub Pomnik Orląt Lwowskich. Na uwagę zasługują także pomniki historycznych postaci takich jak Józef Piłsudski, czy też Kazimierz Pułaski.