Marsz Nadziei w Częstochowie: W hołdzie podopiecznym hospicjum i wolontariatowi

W środku tygodnia, 24 kwietnia, ulicami Częstochowy przetoczyła się tradycyjna parada zatytułowana Marsz Nadziei. Właśnie w ten wyjątkowy dzień żonkile dosłownie „rozkwitały”, a krajobraz miejski ożywił się poprzez pojawienie się żółtych baloników oraz innych symboli. Wszystko to jest wyrazem solidarności i wsparcia dla osób znajdujących się pod opieką miejscowego hospicjum.

Marsz Nadziei jest corocznym wydarzeniem, które ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na wagę opieki paliatywnej. Inicjatywa ta motywuje również do aktywnego udziału w wolontariacie. Jak mówi Anna Kaptacz, jedna z organizatorek marszu, głównym celem jest dotarcie do młodego pokolenia:

„Pragniemy skierować nasze działania do młodych ludzi, którzy poprzez swój wkład mogą przekształcić to zaangażowanie w jeszcze większe wsparcie dla hospicjum, a nawet zdecydować się na zostanie wolontariuszem. Wolontariusze są niezbędni w naszym hospicjum. Pacjenci, którzy trafiają pod naszą opiekę, nierzadko wymagają pomocy nawet w tak podstawowych czynnościach jak podanie szklanki wody czy porozmawianie. Czytanie książek, opowiadanie o zewnętrznym świecie i jego pięknie – to wszystko sprawia, że pacjenci czują się lepiej. A najlepiej mogą to zrobić właśnie młodzi ludzie.”