Piesza pielgrzymka górali na Jasną Górę – radosne święto tradycji i wiary

Przystrojeni w kolorowe stroje góralskie, niosąc pieśń w sercu i skrzypce brzmiące echem między górami, 42. Piesza Pielgrzymka Góralska dotarła do Częstochowy. To radosne wydarzenie, zrodzone z głębokiej wiary i szacunku dla tradycji, zawsze budzi wielkie emocje. Tym razem pątnicy, którzy wyruszyli spod stóp majestatycznych Tatr, przybyli do Częstochowy jak zwykle w poniedziałek, tego roku przypadł to na 31 lipca.

Ta symboliczna podróż ma swoją niezmienną strukturę. Pielgrzymka górali na Jasną Górę jest stale podzielona na cztery grupy. Każda z nich reprezentuje inny region – Nowy Targ, Bachledówkę, Rabkę oraz Orawę. Każdy z uczestników dumnie nosi swój regionalny strój, a echa góralskich pieśni rozbrzmiewają na całej drodze. W tym roku pielgrzymkę podjęło ponad 770 osób.

Zarówno młodsi jak i starsi członkowie społeczności góralskiej odpowiedzieli na wezwanie do udziału w pielgrzymce. Ten duch jedności i wspólnoty przekracza granice wieku i pokazuje, jak silne są więzi łączące tę społeczność.