Rajd rozpoczął się na placu Daszyńskiego, gdzie 250 rowerzystek i rowerzystów reprezentujących 21 szkół wyruszyło na 8-kilometrową trasę. Podczas rajdu uczestnicy mieli okazję zwiedzić historyczne miejsca Częstochowy oraz poznać infrastrukturę rowerową miasta.
Jednym z punktów programu było upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Młodzież wraz z nauczycielami odwiedziła groby powstańców na cmentarzu Świętego Rocha, a następnie udała się na Jasną Górę, gdzie o walkach o polską niepodległość opowiadał o. Jan Poteralski. Uczestnicy mieli także możliwość odwiedzenia stałej wystawy na temat powstań narodowych w Muzeum Częstochowskim. Po dotarciu na metę, w Parku Lisiniec, rowerzystów czekały miłe niespodzianki, takie jak gadżety rowerowe ufundowane przez firmę Giant oraz drobny poczęstunek.
Opiekujący się rajdem pedagodzy otrzymali także niezwykłe upominki – charakterystyczne „napoleońskie” kapelusze zwane bikornami, które idealnie wpisywały się w tematykę całego projektu. Bikorny, czyli dwurożne nakrycia głowy, nie były jedynie związane z Bonapartem i jego wojskami. W Polsce noszono je w czasach Tadeusza Kościuszki, w armii Księstwa Warszawskiego oraz Królestwa Polskiego. Ciekawostką jest fakt, że bikorny przetrwały w naszej kulturze do okresu międzywojennego jako część galowego munduru oficerów Marynarki Wojennej.