Symbole epoki PRL znikają z centrum Częstochowy: Dekonstrukcja Domu Handlowego Merkury

Centrum Częstochowy doznaje istotnych zmian. Prace rozbiórkowe są prowadzone na terenie dawnego Domu Handlowego Merkury, budynku, który przetrwał dekady, będąc symbolem epoki PRL. Jego unikalne neonowe oznakowanie zostało wcześniej usunięte, a teraz prace koncentrują się na samym obiekcie, jak również na sąsiadującym biurowcu. Na ten moment nie jest jasne, kiedy operacje te zostaną zakończone. Wiadomo jednak, że z każdym dniem symbol obiektu staje się mniej rozpoznawalny.

Znany jako Merkury, budynek był jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów orientacyjnych w alejach w Częstochowie. Niestety, z czasem stał się jednym z najbardziej oszpecających elementów krajobrazu miasta.

Nieruchomość została przejęta przez Cognor Holding od amerykańskiej firmy Polimeni. W ubiegłym roku firma zgłosiła wniosek do Urzędu Miasta o demontaż domu handlowego. Plany te jednak musiały być zawieszone, ponieważ przewidywane prace miałyby miejsce zbyt blisko torów kolejowych. W tym kontekście, przedsiębiorstwo podjęło decyzję o negocjacjach ze spółkami PKP i ostatecznie uzyskało zgody na działania w określonej odległości od torów. Następnie ponownie wystąpiło do urzędu miasta o uprawnienia do rozpoczęcia prac dekonstrukcyjnych.

Obszar został odpowiednio odgrodzony i rozpoczęto proces rozbiórki. Prace są wykonane przez firmę Mega-Pol – to samo przedsiębiorstwo, które było odpowiedzialne za demontaż innej ruiny znajdującej się niedaleko Jasnej Góry niedawno.