Turniej rugby dla młodzieży na stadionie w Częstochowie

W niedzielę, 17 września, Miejski Stadion Lekkoatletyczny w Częstochowie stał się areną rywalizacji młodych adeptów rugby. Prezydencki Turniej Dzieci i Młodzieży zgromadził zawodników z różnych części kraju, takich jak Sochaczew, Ruda Śląska, Kraków czy Nowy Sącz. Zmagania odbywały się w czterech kategoriach wiekowych, począwszy od najmłodszych „mikrusów” do lat 9, poprzez „mini żaków” do lat 11, „żaków” do lat 12 aż po „młodzików” do lat 14.

Słynne słowa Winstona Churchilla, które głosiły, że piłka nożna jest sportem dżentelmenów dla chuliganów, natomiast rugby – sportem chuliganów dla dżentelmenów, doskonale oddają atmosferę tego typu turniejów. Pomimo zapalczywej i zaciętej walki na boisku, zarówno zawodnicy, jak i ich rodzice cechują się wzajemnym szacunkiem i kulturalnym zachowaniem.

Udział w rozgrywkach był równy dla obu płci – dziewczynki rywalizowały ramię w ramię z chłopcami. Poza lokalnym zespołem, Rugby Club Częstochowa, na boisku pojawili się także zawodnicy Orkanu Sochaczew, Juvenii Kraków, Rugby Ruda Śląska oraz RC Biało-Czarni Nowy Sącz. To właśnie ich pasjonująca gra przyciągnęła do Częstochowy miłośników tego dynamicznego i pełnego ducha sportowego sportu.