Unijne fundusze zasilą rozwój transportu miejskiego w Częstochowie: planowane jest wydanie 45 mln zł

Częstochowa chce pozyskać z Unii Europejskiej dofinansowanie na inwestycje w infrastrukturę miejską o wartości 45 milionów złotych. Miasto umieściło dwa kluczowe projekty w ramach swoich planów na lata 2025-2027, które obejmują stworzenie trzech centrów przesiadkowych oraz nabycie czterech minibusów na prąd.

Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, podkreśla, że obydwa projekty są częścią szerszego programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Ich realizacja przyniesie zarówno korzyści dla pasażerów komunikacji miejskiej, jak i osoby poruszające się pieszo czy rowerem. Te proekologiczne inwestycje dodatkowo przyczynią się do poprawy jakości miejskiej przestrzeni publicznej, zwłaszcza na placu Rady Europy i Promenadzie Niemena.

Pierwszy projekt przewiduje wybudowanie w Częstochowie trzech centrów przesiadkowych, które połączą różne formy transportu, umożliwiając łatwe przejście od samochodu osobowego lub roweru do transportu publicznego. Realizacja tego projektu wiąże się również z modernizacją miejskich przestrzeni. Całkowity koszt inwestycji to prawie 46 milionów złotych, z czego wnioskowane dofinansowanie wynosi około 36 milionów.

Modernizacja obejmie trzy lokalizacje: plac Rady Europy przy stacji kolejowej, węzeł autostradowy drogi 908 przy ulicach Przyjemnej i Gościnnej (w kierunku Konopisk, niedaleko stacji Krab i McDonald’s) oraz dzielnicę Północ, gdzie autobusowy przystanek końcowy i parkingi na ulicy Gombrowicza będą połączone m.in. z ulicą Kiedrzyńską poprzez pasaż Promenady Niemena.

Planowane centra przesiadkowe będą wyposażone m.in. w poczekalnie, przystanki, drobną infrastrukturę towarzyszącą (ławki, wiaty, zadaszenia, oświetlenie), niezbędne ciągi pieszo-rowerowe, przejścia dla pieszych i rowerów, parkingi bike&ride i park&ride.