Województwo śląskie staje się coraz bardziej atrakcyjnym celem turystycznym – raport za 2022 rok

Według najnowszego zestawienia statystycznego dotyczącego ruchu turystycznego w regionie śląskim w roku 2022, liczba odwiedzających przekroczyła 5,3 miliona osób. Każdy z turystów przeznaczył średnio ponad tysiąc złotych podczas swojej wizyty. Szczególną popularnością cieszyły się Beskidy, które znalazły się na szczycie listy najchętniej odwiedzanych miejsc.

Przemysław Jedlecki, pytając o plany na przyszłość, zwraca uwagę na nadchodzące zmiany w komunikacji kolejowej. W grudniu 2023 roku Koleje Śląskie, zarządzane przez urząd marszałkowski, mają uruchomić nową trasę pomiędzy Częstochową a Tarnowskimi Górami. Co to będzie oznaczać dla pasażerów?

Wyjaśniając to zagadnienie, marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, podkreśla: „To przede wszystkim długo oczekiwany dodatek do możliwości dotarcia do portu lotniczego Pyrzowice, który cieszy się coraz większą popularnością i znaczeniem. Przypomnijmy, że w ciągu ostatniego roku port obsłużył aż 5 milionów pasażerów. Stale rozbudowujemy siatkę połączeń z naszego lotniska. Dodatkowo, wielu pracowników lotniska mieszka w różnych częściach regionu, dzięki nowemu połączeniu kolejowemu, podróż do pracy będzie dla nich szybsza i tańsza, a samochody mogą pozostać w garażach. Proszę także zauważyć, że to konkretne połączenie kolejowe jest ukłonem w stronę Subregionu Północnego, Częstochowy i okolic. Jest to jeden z elementów zrównoważonego rozwoju, o którym tak często mówimy.”