czestochowa-krypty

Zabytki Częstochowy: podziemna krypta pod Kaplicą Matki Bożej

Częstochowa skrywa w sobie wiele zabytków i staroświeckich obiektów religijnych, dzięki czemu cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów z kraju i zagranicy. Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji jest Kaplica Matki Bożej na Jasnej Górze. Jednak nie wszyscy wiedzą, że pod tym przepięknym kościołem mieszczą się stare, podziemne krypty i liczne grobowce.

Kaplica Cudownego Obrazu Czarnej Madonny Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze należy do najstarszych zabytków regionu. Natomiast znajdująca się pod nią krypta to XV-wieczny grobowiec, skupiający w sobie 36 miejsc pochówku. Spoczywają tutaj głównie ojcowie i bracia paulini, których chowano w krypcie przez sześć stuleci.

Krypta jest również miejscem wiecznego spoczynku ojca Piotra Markiewicza – generała podczas I wojny światowej i przeora zakonu paulinów, a także ojca Piusa Przeździeckiego – generała podczas II wojny światowej.

Przez wiele lat krypta była dostępna dla odwiedzających jedynie w okolicach Dnia Wszystkich Świętych. Jednakże z powodu ogromnego zainteresowania ze strony turystów i pielgrzymów postanowiono wydłużyć ten czas. Dzięki temu kryptę można teraz odwiedzać przez cały listopad.

Częstochowska nekropolia i kolekcja świętych relikwii

Warto zaznaczyć, że świątynia i klasztor na Jasnej Górze, które powstały w XIV wieku, odgrywały też rolę nekropolii. Chowano tutaj duchownych i świeckich, a do tego przechowywano szczątki po polskich bohaterach narodowych. A po lewej stronie, w ścianie kaplicy, można zobaczyć urnę z prochami przeora ojca Augustyna Kordeckiego, który odznaczył się bohaterską obroną klasztoru podczas szwedzkiego potopu.

Nie sposób też nie wspomnieć o Kaplicy Świętych Relikwii, gdzie można podziwiać święte relikwie umieszczone w szklanych gablotach. Natomiast w pobliżu znajdują się dwa prywatne grobowce należące do rodziny Jabłonowskich i rodziny Denhoffów.

Po więcej atrakcji Częstochowy kliknij tutaj.