Zmagania o fotel dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

W lipcowym przeglądzie kandydatów na stanowisko dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie nie doszło do jednoznacznego wyłonienia zwycięzcy. Pomimo iż zgłoszeni pretendenci byli liczni, to żadnemu z nich nie udało się zdobyć wymaganej większości głosów komisji. W rezultacie proces rekrutacyjny pozostał nierozwiązany.

Rok 2022 przyniósł zmiany na stanowisku dyrektora miejskiego teatru, które objął Olaf Lubaszenko. Jego kadencja była jednak krótka, trwała jedynie miesiąc, po czym zmuszony był złożyć rezygnację. Powodem opuszczenia stanowiska było skomplikowanie z przepisami Ustawy z 21 sierpnia 1997 roku dotyczącej ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Lubaszenko posiadał zobowiązania, które uniemożliwiły mu zawieszenie własnej działalności gospodarczej.

Po rezygnacji Lubaszenki, obowiązki dyrektora częstochowskiego teatru przejęła Magdalena Woch. Wcześniej pełniła ona funkcję zastępcy naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. Początkowo jej umowa miała obowiązywać do końca sierpnia 2023 roku, lecz decyzją prezydenta została przedłużona do 31 sierpnia 2024 roku.

W marcu bieżącego roku ogłoszono rekrutację na stanowisko dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza. Zgłosiło się pięć osób, ale po przeanalizowaniu formalnych wymagań, do następnego etapu zakwalifikowało się czterech kandydatów: Dariusz Kordek, Przemysław Predygier, Zbigniew Rybka oraz Magdalena Woch. Niemniej jednak, konkurs nie został rozstrzygnięty ponieważ żaden z kandydatów nie zdobył wymaganej większości głosów.