19. edycja festiwalu jazzowego Hot Jazz Spring zaprasza do Częstochowy między 7 a 9 czerwca

W przeddzień lata, od 7 do 9 czerwca, w sercu Częstochowy ożyje szum festiwalu Hot Jazz Spring, który w tym roku świętuje swoją 19. odsłonę. Tegoroczna edycja przyniesie tradycyjne atrakcje w postaci parady swingującej przez Aleje na dźwięki muzyki nowoorleańskiej oraz głównych koncertów, które zagoszczą w Filharmonii Częstochowskiej.

Festiwal Hot Jazz Spring przygotowany jest z wielką starannością przez Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego (PSJT) i Filharmonię Częstochowską, które stawiają sobie za cel ukazanie i utrzymanie jazzowych korzeni. Pragną one przedstawić artystów, którzy wciąż hołdują standardom, brzmieniom i instrumentom rodem z początków rozwoju jazzu. Dlatego można spodziewać się na nim muzyki w stylu nowoorleańskim, dixielandu i swingu – gatunków dominujących na scenie jazzowej do połowy XX wieku. W poprzednich edycjach organizatorzy nie ograniczali się jednak tylko do klasycznej stylistyki jazzowej – w ramach festiwalu wystąpiły formacje grające bluesa, funku czy gospel.

Dwa elementy są nieodłącznymi znakami rozpoznawczymi częstochowskiego święta jazzu – pierwszy to Parada Nowoorleańska, wprowadzana dźwiękami trąbki i banjo, która przemierza miasto z pl. Biegańskiego na pl. Armstronga, a drugi to wręczenie statuetki Honorowego Swingującego Kruka podczas ceremonii otwarcia festiwalu. W tym roku honorowym laureatem zostanie pianista Andrzej Jagodziński, jedna z najbardziej zasłużonych postaci polskiej sceny jazzowej. Dołączy on do grona dotychczasowych wyróżnionych, wśród których znaleźli się m.in. Jan Boba, Zbigniew Konopczyński, Wojciech Karolak, Henryk Majewski, Scott Hamilton czy Tim Kliphuis.

W piątek 7 czerwca zaplanowano koncert Andrzeja Jagodzińskiego, który wystąpi ze swoim trio oraz Agnieszką Wilczyńską i filharmonikami częstochowskimi pod batutą Adama Klocka. Dzień później publiczność będzie miała okazję posłuchać pianisty Wojciecha Kamińskiego oraz zespołu Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet i czeskiej formacji The Dixie Hot Licks. Ostatni dzień festiwalu to piknik i koncerty na świeżym powietrzu przy ul. Jazzowej na Stradomiu, gdzie wystąpi formacja Szulerzy. Wszystko to pokazuje, że organizatorzy nie boją się łączyć tradycyjnych brzmień z nutą nowoczesności, dostarczając publiczności unikalnej muzycznej uczty.