Wyróżniający się eklektycznym stylem, budynek z portykiem i kopułką pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, wielokrotnie przechodził z rąk do rąk w trakcie swojego istnienia. Początkowo nieruchomość znajdowała się w posiadaniu Antoniego Kosmalskiego, a później przeszła na własność Bolesława i Pawła Pietrzykowskich.
W roku 1910 słynny uczony specjalizujący się w odmianach drzew i krzewów owocowych, profesor Mieczysław Bolesław Hoffman, nabył tę willę wraz ze swoją żoną Anną z Wójcickich. Ku czci swojej małżonki, nazwał pierwszą przez siebie wyselekcjonowaną mrozoodporną odmianę brzoskwini „Anulka”.
Hoffmannowie nieodłącznie łączą się z historią Częstochowy, gdyż to właśnie na dużych obszarach terenów w dzielnicy Zawady (obecnie rzadko używanej nazwy), funkcjonowały renomowane szkółki należące do Hoffmanna. W tychże szkółkach hodowano znakomite odmiany drzew owocowych. Ciekawostką jest fakt, że dzisiejsza stołówka Politechniki Częstochowskiej usytuowana jest na terenie, gdzie niegdyś znajdowały się owe szkółki.