Zbiór cmentarzy św. Rocha jest jednym z najbardziej wartościowych oraz najlepiej zachowanych kompleksów cmentarnych w całym regionie. Kompleks ten jest najstarszą nekropolią, jaka przetrwała do dzisiaj na terenie miasta Częstochowy i jest połogiem wielu postaci, które znacznie przyczyniły się do historii tego miasta. Wśród nich znajduje się miejsce pochówku Piotra Machalicy, popularnego aktora i dyrektora artystycznego teatru w Częstochowie.
Również w tym roku prowadzone są przygotowania na cmentarzu św. Rocha na zbliżające się 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych. Nekropolia nie jest tylko miejscem ostatniego odpoczynku dla mieszkańców Częstochowy, ale także kompleksem o ogromnej wartości historycznej. Jak podkreśla Agnieszka Olczyk z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Katowicach, cmentarz ma wyraźny i nienaruszony układ historyczny, a także dobrze zachowane zabytkowe groby, które są wyjątkowymi przykładami sztuki sepulkralnej datowanej na drugą połowę XIX wieku w skali całego regionu.
Aktualnie, na terenie nekropolii nadal dokonywane są pogrzeby, jednakże tylko w miejscach, gdzie wcześniej już istniały groby.
Wśród wielu zasłużonych osób pochowanych na cmentarzu św. Rocha znajdują się m.in. Marek Czerny, Stanisława Gall-Kron, Feliks Gross-Korczyński, Bronisław Idzikowski, Marian Kaznowski, Ignacy Kozielewski, Stefan Kwoczała, Zbigniew Michałowski, Jan Pietrzykowski, Stefan Policiński, Halina Poświatowska i Adolf Poświatowski, Hanna Przewłocka, Antoni Zimniak oraz już wspomniany Piotr Machalica.