Sprawujący funkcje przedstawiciele Polskiego Ruchu Ludowego zgromadzili się w sobotę na Jasnej Górze, gdzie zanurzyli się w modlitwie. Ta pobożna gromada zgromadziła się tam tydzień przed obchodami 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, który był nie tylko prominentnym działaczem ruchu ludowego, ale także trzykrotnym premierem Drugiej Rzeczypospolitej.
Komunikat prasowy wydany przez biuro Jasnej Góry w sobotę informował, że ten dzień poprzedzał świętowanie w Wierzchosławicach. Na te okoliczności do sanktuarium przybyła II Pielgrzymka Polskiego Ruchu Ludowego. Uczestnicy tego religijnego zgromadzenia uczestniczyli w liturgii eucharystycznej i złożyli hołd u stóp tablicy dedykowanej Witosowi poprzez złożenie kwiatów. Pomnik ten znajduje się w Kaplicy Pamięci Narodu, gdzie są również umieszczone tablice upamiętniające Romana Dmowskiego i Wojciecha Korfantego.
Stanisław Gmitruk, główny organizator tej uroczystości, a zarazem wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego oraz prezes częstochowskiego oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego, udzielił wywiadu dla służb prasowych klasztoru. Opisał on Witosa jako jednego z ojców niepodległości, który w trudnych czasach, gdy zagrożenie czyhało na Polskę, był w stanie zjednoczyć ludzi i wezwać ich do obrony ojczyzny.