Jasna Góra, miejsce o wielowiekowej tradycji cudów i uzdrowień, przygotowuje się do wyjątkowego dnia. 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, zbiegający się z liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes, wierni będą mogli wziąć udział w specjalnej modlitwie za chorych i razem z nimi.
Centralnym punktem tego dnia będzie Msza święta sprawowana o godz. 12.30 w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Podczas tej uroczystości, prezbiter udzieli specjalnego błogosławieństwa oraz sakramentu namaszczenia chorych. Jak podkreślił O. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry, ten moment jest swoistym spotkaniem z Jezusem Chrystusem, który przychodzi do nas poprzez Sakrament Namaszczenia Chorych, umacniając nas w chorobie.
Potęguje to moc miejsca – Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze – gdzie liczne wota zawieszone na ścianach stanowią namacalne dowody łaski Bożej działającej poprzez cuda i uzdrowienia. Jest to przypomnienie, że Bóg jest obecny, dotyka nas i prowadzi do głębszej wiary i wdzięczności.
Ze względu na to wyjątkowe miejsce i jego długą historię cudów, czci się tu szczególne dowody Bożej łaski. Wielkim świadectwem są zapisy w jasnogórskiej Księdze Cudów i Łask, która zawiera udokumentowane przez lekarzy przypadki uzdrowień. W Sanktuarium można również znaleźć wiele wotów w postaci krzyży, różańców czy kul ortopedycznych, które są dowodami doznanych łask.
Podczas obchodów Światowego Dnia Chorego na Jasnej Górze odbędzie się także całonocne czuwanie w intencji chorych, które rozpocznie się po Apelu Jasnogórskim o godz. 21.30. Wydarzenie to poprowadzą przedstawiciele ruchu „Betel”, którego misją jest pomaganie osobom niepełnosprawnym i chorym, tak zwanym społecznym sierotom.