Akcja Zima w pełni. MZD Częstochowy monitoruje pogodę i przygotowuje się do działania

W odpowiedzi na niepomyślne prognozy pogodowe, Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie uruchomił plan zimowego utrzymania dróg, znany jako „Akcja Zima”. Jak poinformował MZD, piątek od godziny 14 był punktem startu dla 50% stanu gotowości, co w praktyce oznacza aktywację połowy personelu oraz uruchomienie specjalistycznego sprzętu dostarczanego przez firmę wykonawczą.

Maciej Hasik, rzecznik MZD w Częstochowie, zaznaczył, że to symboliczne rozpoczęcie tegorocznej edycji „Akcji Zima”. W przypadku zarówno zimowego, jak i letniego utrzymania dróg, firma Pre Zero będzie ponownie odpowiedzialna za te zadania, podobnie jak w latach poprzednich. Hasik dodał, że po przeprowadzeniu procedury przetargowej, z wykonawcą została niedawno podpisana trzyletnia umowa na świadczenie tej specjalistycznej usługi. W wyniku dzisiejszego alarmu, 11 jednostek ciężkiego sprzętu jest już gotowych do wyjazdu na ulice miasta w razie pogorszenia warunków pogodowych.

Rzecznik MZD przekazał również, że ze względu na ciągłe zmiany w organizacji ruchu w różnych miejscach miasta, mieszkańcy powinni być przygotowani na działania profilaktyczne podobne do tych z poprzedniego roku. Przykładowo, posypywanie ulic może być realizowane prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed spodziewanymi opadami atmosferycznymi. Będzie to miało miejsce podczas porannych i popołudniowych godzin szczytu, z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa na nawierzchni ulic w okresie zwiększonego nasilenia ruchu i spodziewanych mrozów. Możliwe jest więc, że pługopiaskarki będą pracować nawet przy dodatniej temperaturze i słonecznej pogodzie, zapewniając bezpieczną komunikację dla mieszkańców w obliczu przewidywanej niesprzyjającej aury.