Co dalej z pacjentami szpitala NU-MED w Częstochowie?

Wraz z nadejściem lipca w 2021 roku, Szpital Onkologiczny NU-MED w Częstochowie ogłosił zawieszenie działalności. Powodem tej decyzji był kontrakt z NFZ, a raczej jego brak. Pracownicy szpitala poinformowali dotychczasowych pacjentów, że muszą przenieść się do innych placówek medycznych, które umożliwiają przeprowadzanie badań i leczenia w ramach umowy z NFZ.

Nowotwór nie zawiesza działalności

Decyzja szpitala onkologicznego w Częstochowie jest uzasadniona, ale nie możemy zapominać o skali problemu, jakim jest nowotwór. Pandemia dodatkowo osłabiła okoliczne szpitale, a problemy z badaniami w czasie lockdownu utrudniły diagnozowanie nowotworów. Brak badań profilaktycznych sprawia, że nowotwory są rozpoznawane dopiero w stadium wysokiego zaawansowania, kiedy szanse pacjentów są znacznie mniejsze.

Zmierzamy do tego, że pacjenci wymagający opieki onkologicznej nie mogą czekać, aż w przepełnionych szpitalach znajdzie się dla nich miejsce. Po zamknięciu dostępu do opieki w szpitalu NU-MED pacjentom pozostaje szpital wojewódzki. Oprócz tego deklarację o przyjęciu pacjentów złożył Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie.

Marnuje się wykwalifikowany personel i dobry sprzęt

Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Częstochowie jest w pełni przystosowany do kompleksowego leczenia pacjentów z chorobami onkologicznymi. Wobec tego, na czym polega problem? Problemem są pieniądze, czyli brak umowy z NFZ, który finansowałby diagnozę i leczenie między innymi na oddziale onkologii klinicznej.

Głos w sprawie zabrał sam prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Prezydent wystosował list do śląskiego oddziału NFZ oraz do prezesa NU-MED. Matyjaszczyk zwraca uwagę na skalę problemu, prosząc przedstawicieli obu instytucji o ponowne rozpatrzenie sprawy. Ma nadzieję, że wykwalifikowany szpital, który zebrał od pacjentów znakomite opinie, ponowi działalność z zakresu onkologii.

Nam pozostaje czekać na dalszy rozwój sytuacji. Trudno nam zrozumieć, dlaczego NFZ nie chce finansować oddziału onkologicznego. W końcu chodzi o życie wielu ludzi. Mamy nadzieję, że pacjenci NU-MED wkrótce otrzymają niezbędną opiekę lekarską.