Czas pomyśleć o trawniku

Piękny, zadbany i zielony trawnik jest marzeniem każdego, kto uwielbia spędzać swój wolny czas na świeżym powietrzu. Bo czy jest coś bardziej przyjemnego niż przechadzanie się na boso po przyjemnym, zielonym trawniku? Jego założenie wydaje się na pozór banalnie proste. Niestety w rzeczywistości jest to proces, który wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji.

Załozenie trawnika – trawa tradycyjna vs trawa sztuczna

Coraz więcej właścicieli ogrodów staje przed dylematem związanym z wyborem rodzaju trawy. Każdy, komu zależy na pięknym trawniku, musi poznać zalety i wady każdego z rodzajów trawy. Piękny naturalny trawnik wymaga utrzymania odpowiedniej wilgoci, co wiąże się z koniecznością podlewania podczas upalnych i suchych dni. Jest to nie tylko dodatkowy obowiązek, ale także dodatkowe koszty. Dlatego też nawet najwięksi zwolennicy naturalnej trawy coraz częściej zwracają się w stronę trawnika sztucznego, który jest równie piękną i przede wszystkim bardzie ekonomiczną alternatywną.

Jakie są rodzaje sztucznej trawy?

Sztuczna trawa ogrodowa to nic innego, jak zbudowana z dwóch warstw syntetyczna powierzchnia. Jej dolna część to podkład wykonany ze specjalnego, trwałego materiału, a na warstwę górną składają się imitujące naturalną trawę włókna. Na rynku dostępne są dwa rodzaje sztucznej trawy. Możemy wyróżnić sztuczną trawę z włóknami fibrylowanymi oraz taką, z włóknami monofilowymi. Głównymi składnikami obu rodzajów traw są polipropylen oraz polietylen. Oczywiście dostępna jest także sztuczna trawa z rolki, która łączy w sobie oba rodzaje włókien.

Trawa tradycyjna czy sztuczna – co się bardziej opłaca?

Pod względem finansowym, zdecydowanie lepszym wyborem jest trawa sztuczna. Ma ona naprawdę szeroki wachlarz zalet i warto skorzystać z jej niesamowitego potencjału. Właściciele naturalnych trawników muszą wkładać naprawdę dużo zaangażowania, pracy oraz pieniędzy w to, aby ich ogród wyglądał przyzwoicie. Inwestycja w sztuczną trawę może się zatem okazać strzałem w dziesiątkę. Sztuczny trawnik jest w zasadzie bezobsługowy. Można z łatwością zamontować go w wielu trudno dostępnych miejscach. Oprócz tego jest miękki, przyjemny w dotyku i bezpieczny dla dzieci.

Jak prawidłowo pielęgnować trawę?

Jedną z głównych zalet sztucznego trawnika jest minimum pracy, jaką trzeba włożyć w jego pielęgnację. Nie trzeba się martwić podlewaniem, nawożeniem, wertykulacją czy aeracją – to zabiegi, które dotyczą wyłącznie właścicieli trawników naturalnych. Sztuczna trawa jest łatwa w utrzymaniu przy minimalnych, jeśli nawet nie zerowych kosztach. Syntetyczne włókna są, rzecz jasna, odporne na trudne warunki atmosferyczne, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknym trawnikiem o każdej porze roku.

Sztuczna trawa ogrodowa – dlaczego warto?

Lista zalet sztucznego trawnika jest naprawdę długa. Jeśli zdecydujemy się na założenie trawnika w wersji syntetycznej, jedyna duża inwestycja, z jaką musimy się spotkać, to sam zakup i montaż sztucznej trawy. Późniejsza eksploatacja i pielęgnacja sztucznej trawy to naprawdę minimum kosztów i pracy.