Częstochowa i Jura Śląska – najbardziej atrakcyjne dla turystów miejsca w województwie śląskim w 2022 roku

Rok 2022 był rokiem, w którym Częstochowa i Jura zyskały na popularności wśród turystów odwiedzających województwo śląskie. Takie wnioski można wysnuć z badań przeprowadzonych na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej. Interesujące jest to, że wartości naturalne i kulturalne miejsc takich jak Częstochowa, Olsztyn jurajski czy Myszków były bardziej cenione przez mieszkańców innych regionów niż przez lokalnych turystów, którzy zdecydowanie preferują Beskidy.

Śląska Organizacja Turystyczna co roku przeprowadza badania ruchu turystycznego w województwie śląskim. Jednakże rok 2020 był wyjątkiem ze względu na trudności związane z obostrzeniami wprowadzonymi na skutek pandemii koronawirusa, które znacząco utrudniły podróżowanie.

Analiza danych z roku 2022 dowodzi, że atrakcje turystyczne województwa śląskiego przyciągnęły ponad 5,3 miliona krajowych turystów, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy liczba ta wynosiła 4,5 miliona. Według oceny Śląskiej Organizacji Turystycznej, województwo śląskie plasuje się na szóstej lub siódmej pozycji pod względem ruchu turystycznego na tle innych regionów Polski – zależnie od roku.