Organizatorzy turnieju szachowego postanowili połączyć środowisko z szachami. Zorganizowali konkurs, w którym zwyciężyli Patryk Mońka i Jakub Bączyński z Częstochowy.
Pierwszy z nich, Patryk Mońka (również przedstawiciel Domu Kultury w Koszęcinie) i Jakub Bączyński z UKS Hetman Częstochowa, otrzymali unikatowe figury szachowe wykonane z elektroodpadów oraz medale z odpadów przemysłowych, czyli rękodzieła wykonanego z surowców wtórnych.
Przedstawiciele organizatora tego turnieju (Fundacja Odzyskaj Środowisko) twierdzą, że środowisko i szachy kojarzą się głównie ze strategiami działania. Zarówno w szachach, jak iw dbaniu o środowisko, ważny jest każdy ruch i umiejętność poznania jego konsekwencji. Ale jest coś jeszcze. Umiejętności dzisiejszych kreatywnych kobiet pozwalają na tworzenie np. wszelkich części uzyskanych z dobrze przetworzonych materiałów, rzeczy.
Autorką szachów ze śmietnika jest Natalia Murdza, artystka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kable, komponenty do pilotów telewizyjnych i drobne urządzenia z innego sprzętu elektrycznego czy elektronicznego. Wszystko to jest zatapiane w żywicy, tworząc partię szachów, w której każdy pionek jest niepowtarzalny.