Feliks Kusalev inicjuje stworzenie największego europejskiego centrum recyklingu tytanu w Częstochowie

Feliks Kusalev, w obliczu konfliktu na Ukrainie, podjął decyzję o utworzeniu w Częstochowie najbardziej rozbudowanej infrastruktury recyklingu tytanu na terenie Europy. Jego celem była niezależność od importu tego surowca z Rosji.

Przedsięwzięcie to rozpoczęło swoją działalność w 2018 roku. Rok później, właściciele ukraińskiej firmy Metpromservis LTD, znanej jako producent żelazoniklu i żelazotytanu, z miasta Zaporoże, dokonali rejestracji spółki MPS Technology w Krajowym Rejestrze Sądowym. Siedziba nowo powstałej firmy zlokalizowana jest w Częstochowie.

W grudniu 2019 roku, na skrzyżowaniu ulic Legionów i Złotej, w częstochowskiej strefie ekonomicznej, dokonano instalacji najnowocześniejszego globalnie systemu do odzysku tytanu z odpadów. To wydarzenie umocniło pozycję spółki jako lidera w dziedzinie recyklingu tego surowca.

Tytan jest materiałem charakteryzującym się plastycznością i łatwością formowania, co czyni go idealnym do procesów głębokiego tłoczenia. Wyróżnia się także wysoką odpornością na korozję. Zastosowanie tego metalu jest niesłychanie szerokie, co podkreśla istotność inicjatywy Kusaleva.