Gwałtowne perturbacje w ruchu kolejowym na terenie Śląska. Zamknięcie trasy Gliwice – Częstochowa w rejonie Będzina

Właśnie doszło do istotnych zakłóceń w kursowaniu pociągów na terenie Śląska. Ze względu na problemy techniczne, komunikacja kolejowa na trasie Gliwice-Częstochowa została zahamowana w okolicach Będzina. Pociągi są obecnie kierowane na alternatywne trasy.

Po godzinie 12 wystąpiły poważne problemy techniczne, które doprowadziły do uszkodzenia pantografu w jednym ze składów i zerwania się linii trakcyjnej. W wyniku tych nieprzewidzianych zdarzeń, odcinek między Będzinem a Dąbrową Górniczą i Ząbkowicami jest obecnie nieprzejezdny w obie strony. Awaria ta ma bezpośredni wpływ na pociągi poruszające się po trasie Gliwice-Częstochowa-Gliwice, które zmuszone są obecnie jechać objazdem przez Sosnowiec Południowy.

Na miejsce awarii wysłano już jednostkę sieciową, a jej załoga ma za zadanie zminimalizować skutki usterek.

Na miejscu zdarzenia utknął jeden z pociągów, który znajdował się tam w momencie awarii sieci trakcyjnej. W trosce o dobro pasażerów tej jednostki podjęto decyzję o uruchomieniu zastępczej komunikacji autobusowej, która ma za zadanie przetransportować ich na najbliższy dworzec.

Reszta podróżnych ma do wyboru jazdę trasą objazdową przez Sosnowiec Południowy lub skorzystanie z komunikacji miejskiej. To rozwiązanie dotyczy odcinka między Sosnowcem a Dąbrową Górniczą, który jest obecnie omijany przez składy jadące objazdem. Podczas jazdy autobusami miejskimi, pasażerowie mogą korzystać ze swoich ważnych biletów kolejowych. Takie rozwiązanie będzie obowiązywało do czasu usunięcia awarii.