Inicjatywa stworzenia nowego przejścia dla pieszych na ulicy Okulickiego w Częstochowie

Południowo-północna arteria komunikacyjna, jaką jest Okulicka (DK46), stanowi istotny ciąg komunikacyjny przecinający Parkitkę, jedną z popularnych częstochowskich dzielnic. W wyniku dynamicznego rozwoju budownictwa wielorodzinnego, które odnotowuje się w tej okolicy, narodził się pomysł wprowadzenia dodatkowego przejścia dla pieszych.

Parkitka od lat jest celem inwestycji deweloperów i ludzi poszukujących miejsc na nieruchomości. Do niedawna większość nowych budynków mieszkalnych koncentrowała się po południowej stronie ulicy Okulickiego. Wówczas problem przechodzenia przez tę ruchliwą drogę nie był tak dotkliwy. Obecnie jednak sytuacja się zmienia, ponieważ północna strona ulicy Okulickiego jest coraz intensywniej zasiedlana. Jest to spowodowane rosnącym tempem budowy w tej okolicy.

Aktualnie na odcinku ulicy Okulickiego pomiędzy Łódzką a Nowobialską znajdują się dwa miejsca umożliwiające bezpieczne przekroczenie tej ruchliwej trasy – na jej początku i końcu. Dystans pomiędzy nimi wynosi 500 metrów. Jednak na ostatniej sesji rady miejskiej jeden z radnych zgłosił inicjatywę stworzenia dodatkowego przejścia dla pieszych. Propozycja zakłada, że nowe przejście miałoby znajdować się w połowie tego odcinka, przy istniejącym przystanku autobusowym zlokalizowanym po południowej stronie ulicy oraz obok restauracji McDonald’s, która znajduje się po jego północnej stronie.