Intensywne prace drogowe paraliżują Częstochowę

Koniec lipca przyniósł znaczące utrudnienia dla osób podróżujących do, przez i z Częstochowy. Prace remontowe rozpoczęły się na autostradowej obwodnicy miasta, prowadzone są również duże prace na Droga Krajowej 91, a także na Droga Krajowej 46. Nie pomaga także szczyt pielgrzymkowy, który dodatkowo zwiększa ruch w mieście. Niezależnie od wybranej trasy – czy to autostrada, czy drogi prowadzące przez centrum – kierowcy muszą liczyć się z dużymi korkami. Sytuację komplikuje także wzrost liczby pojazdów ciężarowych poruszających się po drogach Częstochowy, co zauważają i zgłaszają sami mieszkańcy.

Prace remontowe na betonowym odcinku autostrady A1, który został otwarty dla ruchu w 2019 roku, były planowane i zapowiadane od około trzech lat. Na tym odcinku o długości mniej więcej 300 metrów w 2020 roku pojawiły się nierówności nawierzchni. Wykonawca podjął próbę naprawy tych nierówności poprzez wykonanie doraźnych działań naprawczych. Następnie, na wezwanie GDDKiA, opracował plan remontu tego odcinka. Początkowo przewidywano, że prace naprawcze zostaną przeprowadzone we wrześniu 2020 roku.

Plan naprawczy przedstawiony przez wykonawcę spotkał się jednak z niepewnością ze strony GDDKiA. W efekcie nie doszło do usunięcia wybrzuszenia autostrady znajdującego się pomiędzy węzłami Blachownia i Częstochowa Południe. Drogowcy musieli ponownie zastanawiać się nad prz