Kiedy można wystąpić o podwyższenie alimentów?

Mieszkasz w Częstochowie i szukasz wsparcia w staraniu się o podwyższenie alimentów? Dowiedz się, jak działa prawo, aby ocenić, czy spełniasz określone warunki. Profesjonalnej pomocy udzieli adwokat Częstochowa kancelaria Anna Piwoń. Po poznaniu Twojej sytuacji pomoże Ci przygotować pozew, wnikliwie przeanalizuje dokumenty dowodowe i przedstawi dalszą perspektywę. 

W jakich sytuacjach podwyższenie alimentów jest możliwe?

Poniższe, przykładowe sytuacje stanowią uzasadnienie do starania się o podwyższenie alimentów. Dotyczą zarówno osoby, która płaci alimenty, jak i tej, która je otrzymuje.

  • Zarobki osoby zobowiązanej do zapłaty alimentów zwiększyły się.
  • Zobowiązany do płacenia alimentów rozpoczął nową działalność, dzięki której uzyskuje wyższe dochody. 
  • Zobowiązany do płacenia alimentów odziedziczył duży spadek, kupił nieruchomość, wygrał dużą ilość pieniędzy na loterii lub miał inne sytuacje, które zwiększyły jego majątek. 
  • Zobowiązany do zapłaty alimentów spłacił kredyt lub miał inne sytuacje, które zmniejszyły koszty życia. 
  • Zobowiązany do zapłaty alimentów zakończył leczenie lub rehabilitację.
  • Osoba uprawniona do alimentów zwiększyła swoje potrzeby materialne, np. dorosła, rozpoczyna studia, wyprowadza się do dużego miasta lub doświadczyła utraty pracy.
  • Osoba uprawniona do alimentów zachorowała i trzeba pokryć koszty leczenia i/lub rehabilitacji. 

Pozew o podwyższenie alimentów

Pozew o podwyższenie alimentów można złożyć w dwóch miejscach w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania osoby pozwanej lub w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów. Chociaż sprawa ta nie wymaga opłaty sądowej, konieczne będzie dopełnienie innych formalności, np. wskazanie wartości przedmiotu sporu i udowodnienie zmian okoliczności, które wpływają na staranie się o podwyższenie alimentów. W sformułowaniu pozwu istotne jest przedstawienie zmian, które zaszły, a nie opisywanie całej sytuacji od początku.

Profesjonalne wsparcie prawnika i adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym może ułatwić Ci przejście przez ten proces i zebranie materiałów dowodowych. Są nimi m.in. harmonogram spłat kredytu, umowy o pracę, umowy kupna lub sprzedaży nieruchomości, wzrost czynszu najmu mieszkania i inne dokumenty odpowiednie do sytuacji.

Profesjonalna i spokojna współpraca z adwokatem

Sprawom o podwyższenie alimentów towarzyszą zwykle silne emocje. Wybór adwokata i współpraca z kancelarią jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz przejść tę drogę spokojniej, przy zachowaniu wszystkich formalności prawnych