Kontrowersyjna decyzja sądu: Utrzymano umorzenie śledztwa ws. tragicznego wypadku samolotu pod Kłobuckiem

W Częstochowie, Sąd Rejonowy zdecydował o zachowaniu postanowienia prokuratury dotyczącego zakończenia śledztwa w kontekście bolesnej katastrofy lotniczej, która miała miejsce w czerwcu 2022 roku w Rębielicach Królewskich nieopodal miejscowości Kłobuck. W wyniku tragicznego incydentu zginęli pilot samolotu, płk. rezerwy Marek G., specjalista w dziedzinie systemów teleinformatycznych i cyberbezpieczeństwa, oraz jego matka.

Nieszczęśliwe zdarzenie miało miejsce 2 czerwca 2022 roku. Około 18:14 zgłoszenie o katastrofie lotniczej trafiło do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku. Miejscem, gdzie doszło do tej niewyobrażalnej tragedii był folwark Rębielice Królewskie na terenie powiatu kłobuckiego.

Zgromadzone przez śledczych dowody pozwoliły ustalić, że awionetka modelu Cessna 152 II, której pilotem był 58-letni Marek G., wystartowała z lotniska położonego w Rudnikach, w pobliżu Częstochowy. Obok niego w samolocie podróżowała jego 80-letnia matka.

Kiedy awionetka znajdowała się nad Rębielicami Królewskimi, pilot stracił kontrolę nad maszyną. W rezultacie, awionetka runęła na ziemię i rozbija się o grunt – na polu oddzielonym od drogi o kilkaset metrów. Skutkiem katastrofy były rozległe, śmiertelne obrażenia wielu narządów doznane przez pilota i jego matkę. Dalsze dochodzenie ujawniło, że Marek G., będący na początku swojej drogi jako pilot, nie posiadał żadnych uprawnień do przewożenia pasażerów na pokładzie samolotu.