Miejski program in vitro w Częstochowie kontynuowany, 78 dzieci dzięki niemu przyszło na świat

W Częstochowie miejski program in vitro nie dobiegł końca. Dzięki finansowaniu, jakie zapewniał ten program, na świat przyszło już 78 dzieci.

Częstochowski program in vitro, który ma na celu wspieranie finansowe par pragnących mieć potomstwo, został przedłużony o następne trzy lata. Program pod nazwą „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców…” jest realizowany od 2012 roku i do tej pory przyczynił się do narodzin blisko 80 maluszków.

Zgodnie z regulaminem programu, jak wyjaśniła Grażyna Stramska-Świerczyńska, para może starać się o dofinansowanie tylko raz w jednym cyklu. Program ten funkcjonuje już od 11 lat i przyniósł szczęście 78 rodzinom, które dzięki niemu mogły doczekać się swojego potomstwa. Wartym uwagi jest też fakt, że osiem par doczekało się bliźniaków.

W ramach tego programu procedury są prowadzone przez podmioty lecznicze, które są wybierane w konkursie ofert. Miasto Częstochowa dofinansowuje tę inicjatywę już od kilku lat, przekazując na ten cel 5 tysięcy złotych. Obecnie jest realizowana piąta edycja tego programu – poinformowała Grażyna Stramska-Świerczyńska, kierownik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy.