Jasna Góra jest niewątpliwe największym symbolem Częstochowy, ale będąc w Częstochowie warto także odwiedzić muzeum 600- lecia zlokalizowane tuż obok klasztoru Ojców Paulinów.
Cała ekspozycja muzeum została otwarta 3 maja 1982 roku, więc nie tak dawno. Ten czas jest szczególnie związany z niezwykle ważnymi wydarzeniami, które na stałe zapisały się na karcie historii Polski. Między innymi mowa tu o pontyfikacie Jana Pawła II, a także czasie szczególnie związanym z „Solidarnością” i wolnością. W dużej mierze muzeum powstało na cześć klasztoru. W muzeum znajdują się dzieła opactwa Paulinów, którzy tu zamieszkują, a także dbają o Sanktuarium Jasnogórskie. Stąd również wzięła się nazwa 600-lecia, która oznacza okres rezydencji zakonników na Jasnej Górze. Podziwiając wystawę w muzeum możemy zaznajomić się z historią powstania Jasnej Góry.
Oglądając eksponaty możemy także zobaczyć jeden z najsławniejszych długopisów w historii Polski, a mianowicie długopis Lecha Wałęsy, który dzielnie służył podczas podpisywania porozumień sierpniowych z 1980 roku. Tutaj znajdują się wota i pamiątki po Lechu Kaczyńskim, który tragicznie zginął w Smoleńsku. A także wota, które ojciec święty Jan Paweł II pozostawił podczas wizyt na Jasnej Górze. Możemy także obejrzeć przestrzelony pas należący do papieża z 1981 roku. Przypomnijmy, że to właśnie w tym roku dokonano nieudanego zamachu na życie Jana Pawła II.
Jednym z najmłodszych darów jest stalowy krzyż, który został podarowany przez strażaków, którzy włączyli się w akcję ratowniczą podczas zamachu na World Trade Center 11 września 2001 roku. Wśród wystawy malarskiej i rzeźbiarskiej znajdziemy liczne portrety i dzieła pochodzące z rąk zakonników paulińskich. Znajduje się tu także dość dużo instrumentów muzycznych, które należały do kapeli jasnogórskiej, a także książki.