Nowa odsłona dworca PKP w Częstochowie – przetarg na rozbiórkę i budowę otwarty

Projekt przebudowy dworca Polskich Kolei Państwowych w Częstochowie zyskał konkretne kształty, kiedy PKP ogłosiło otwarcie przetargu na wyburzenie istniejącej struktury i wzniesienie nowej. Trzy firmy wyraziły chęć podjęcia się tego zadania. Zgodnie z deklaracjami PKP, prace powinny się rozpocząć jeszcze w bieżącym roku. Bartłomiej Sarna, reprezentujący PKP, zapewnia mieszkańców Częstochowie, że realizacja projektu zostanie przeprowadzona w sposób nieprzerwany, aby zapewniać ciągłą obsługę podróżnych korzystających ze stacji.

Obecny dworzec PKP w Częstochowie został oddany do użytku publicznego w 1996 roku. Jego architektura, zaprojektowana przez Ryszarda Frankowicza, nawiązuje do postmodernizmu końca XX wieku. W momencie otwarcia, które obfitowało w liczne uroczystości i które uczcił swoją obecnością prezydent Aleksander Kwaśniewski, był jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu w kraju. Planowano, że będzie obsługiwać setki tysięcy pasażerów, pielgrzymów i turystów każdego roku.

Dzisiaj sytuacja jest jednak znacznie inna. Większość sklepów i punktów usługowych znajdujących się na terenie dworca jest zamknięta, a te które nadal działają, można z łatwością policzyć na palcach jednej ręki. Z tego powodu narodziła się idea gruntownej zmiany tego miejsca.