Nowy eko dron w Częstochowie bada jakość powietrza: Inicjatywa antysmogowa za 105 tys. zł

Częstochowa dorobiła się nowego sprzętu, który ma na celu walkę ze smogiem. Chodzi o eko drona, na zakup którego miasto zdołało zgromadzić środki w wysokości 105 tysięcy złotych. Pieniądze te pochodzą z funduszy wojewódzkich, zdobytych w ramach konkursu „Inicjatywa Antysmogowa”. Nowe urządzenie ma za zadanie analizować skład dymu wydobywającego się z kominów.

W ostatnich dniach jakość powietrza w Częstochowie pozostawiała wiele do życzenia. Srogie mrozy spowodowały, że ogrzewanie stało się priorytetem dla mieszkańców. Niemniej jednak, rodzi się pytanie – czym dokładnie podgrzewane są domy? Normy zanieczyszczeń są bowiem przekroczone wielokrotnie. W tę niewiadomą ma wprowadzić światło nowy nabytek Urzędu Miasta Częstochowy – eko dron. Za jego pomocą służby będą mogły skuteczniej kontrolować paleniska. Dron pozwoli na dokładne zidentyfikowanie źródła szkodliwych emisji oraz określenie zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery. Dzięki niemu łatwiej będzie wykryć miejsca, gdzie dochodzi do spalania odpadów – wystarczy analizować substancje pobrane z komina.

– Jesteśmy samorządem, który aktywnie wspiera mieszkańców w podejmowaniu ekologicznych decyzji, między innymi poprzez udzielanie dopłat na wymianę źródeł ciepła na bardziej przyjazne dla środowiska. Jednak nie zamierzamy przymykać oka na tych, którzy świadomie zanieczyszczają powietrze, spalając odpady czy paliwo niskiej jakości – mówił podczas prezentacji nowego drona prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. – Chcemy wysłać jasny sygnał: takie działania teraz będą monitorowane przez drona obsługiwanego przez Straż Miejską. Urządzenie to będzie kontrolować kominy i badać, czym ogrzewane są domy w naszym mieście. Ci, którzy celowo narażają innych na wdychanie szkodliwych substancji, będą teraz eksponowani, co wiąże się z konsekwencjami w formie kar. Mam nadzieję, że sam fakt obecności drona przyczyni się do znacznej poprawy jakości powietrza w Częstochowie.