O konflikcie pomiędzy naturą a postępem: W miejscu drzew powstanie kolejny supermarket

Sytuacja na rogu alei Armii Krajowej i ulicy PCK jest nieustannym przypomnieniem o konflikcie między postępem a ochroną przyrody. W tym miejscu, obecnie pokrytym drzewami i porośniętym przez krzaki, planowana jest budowa nowego supermarketu. Działka leży tuż za ogrodzeniem szpitala na Tysiącleciu, jednak należy do prywatnych właścicieli, którzy odzyskali grunt wywłaszczony wiele lat temu z przeznaczeniem na budowę placówki medycznej. Spowodowało to niepokój wśród mieszkańców, którzy są przeciwni wycinaniu drzew.

Jeszcze w końcu 2022 roku informowaliśmy o planach budowy supermarketu w tym miejscu. Wtedy to miasto rozpoczęło pracę nad koncepcją przebudowy drogi wojewódzkiej nr 483, która obejmuje ciąg alei Armii Krajowej – Kisielewskiego oraz budowę ronda w Kiedrzynie. Ma ono zastąpić obecne zatłoczone skrzyżowanie. Z naszej szczegółowej analizy dokumentów wynikało, że przebudowa skrzyżowania al. Armii Krajowej z ulicą PCK weźmie pod uwagę planowany wjazd do supermarketu.

Niezależnie od planów budowy, teren ten, leżący bezpośrednio za ogrodzeniem wojewódzkiego szpitala na Tysiącleciu, ma swoją historię. Otoczony drzewami i krzewami, kilka dekad temu był siedliskiem dla helikopterów. Chociaż nie znajdowało się ono bezpośrednio przy ulicy, korzystano z niego tylko okazjonalnie. Zostało ono porzucone po reorganizacji wojewódzkich szpitali, kiedy utworzono wspólną dyrekcję dla dwóch placówek w Częstochowie: na Tysiącleciu i Parkitce. Szpitalny Oddział Ratunkowy został przeniesiony do tej drugiej lokalizacji, gdzie najpierw powstało tymczasowe lądowisko, a dopiero w ostatnich latach – pełnowymiarowe.