Nadchodzącego czwartku, mniej więcej w południe, 43. Pielgrzymka Wrocławska zawita na Jasną Górę. Liczy ona sobie 17 zorganizowanych grup piechurów oraz jedną grupę „duchową”. Towarzyszy im biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej, Jacek Kiciński – przekazało Biuro Prasowe sanktuarium.
Każda z grup posiada swoją unikalną cechę, charakterystykę i nawet patrona. Wśród nich można wymienić Grupę Pokutną, Paulińską czy Akademicką. Po osiągnięciu celu pielgrzymki, wszystkie te grupy zostaną połączone podczas wspólnej Mszy św., która odbędzie się o godzinie 14:00 pod szczytem jasnogórskim.
Dla księdza biskupa Jacka Kicińskiego jest to już prawie trzydziesty raz, kiedy pielgrzymuje ze stolicy Dolnego Śląska. Od momentu, kiedy otrzymał święcenia biskupie, jest to jego ósma pielgrzymka.
Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki, które brzmi „Piękna Oblubienica”, jest dzieło księdza biskupa pomocniczego Archidiecezji Wrocławskiej Macieja Małygi. Hasło to odnosi się do Oblubienicy, którą można interpretować zarówno jako Kościół, jak i Maryję. Zgodnie z informacjami od organizatorów, pielgrzymkę rozpoczęło tysiąc pątników zaraz po porannej Mszy św. w katedrze na Ostrowie Tumskim 3 sierpnia, a ich trasa wyniesie około 220 km.
Pierwsze inicjatywy ruchu pielgrzymkowego w kościele dolnośląskim pojawiły się już po II wojnie światowej. Jedna z najstarszych grup rozpoczynała swoją drogę z Namysłowa. W latach 1977-1980 wielu mieszkańców Wrocławia dołączało do Pielgrzymki Warszawskiej, dlatego wiele tradycji pierwszych lat samodzielnej „kompanii” wrocławskiej zostało przeniesionych z „warszawskich” szlaków pielgrzymkowych. Stopniowo jednak pielgrzymi z Wrocławia stworzyli własny styl tych podróżujących rekolekcji.