Planowane inwestycje drogowe w Częstochowie: Przetarg na projekt i budowę nowego węzła drogowego

Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w Częstochowie, która ma na celu poprawę ruchu na DK-46 oraz przeniesienie ruchu tranzytowego na trasie Opole – Kielce poza obszar gęstej zabudowy miejskiej. Na etapie przetargu na stworzenie projektu i realizację budowy węzła drogowego na Alei Wojska Polskiego wraz z nowym przebiegiem DK-46 w Częstochowie, dwie renomowane firmy złożyły swoje oferty. Pierwsza z nich, Budimex, zaproponował kwotę 241 milionów złotych, a druga, Strabag, ofertę w wysokości 490,6 miliona złotych.

Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, podkreśla znaczenie planowanej inwestycji: „Budowa nowego węzła drogowego przy alei Wojska Polskiego z ulicą Bugajską oraz nowym przebiegiem DK-46 stanowiłaby zwieńczenie kluczowego etapu modernizacji i przebudowy systemu komunikacyjnego naszego miasta”. Dodaje on również, że jest to inwestycja o wielkim znaczeniu nie tylko dla biznesu, ale także dla mieszkańców Częstochowy i okolic, którzy korzystają z wyjazdu na DK-46 w kierunku wschodnim lub dojeżdżają do miasta tą trasą.

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie podaje dodatkowo, że aktualnie prowadzone są prace nad kompleksową przebudową głównego odcinka alei Wojska Polskiego oraz rozbudową DK-46 w zachodniej części miasta. Oba projekty mają być finalizowane jeszcze w bieżącym roku.

Realizacja nowego węzła „Bugajska bis” byłaby bezpośrednio powiązana z planowanym łącznikiem pomiędzy ul. Korfantego a ul. Bugajską (DK-46), nad którym prace trwają od października ubiegłego roku. Skończenie tych dwóch inwestycji umożliwiłoby komfortowy dojazd do częstochowskiej strefy przemysłowej na Kucelinie zarówno od strony wschodu, jak i zachodu przez DK-46.