Przetarg na utylizację odpadów chemicznych z Częstochowy: wpłynęły cztery oferty

W magistracie Częstochowy złożono 4 propozycje dotyczące długo oczekiwanego procesu usuwania niebezpiecznych odpadów chemicznych z hal przy ulicy Filomatów. Jest szansa, że tzw. bomba ekologiczna zniknie z dzielnicy Trzech Wieszczów, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie centrum miasta.

Odpady chemiczne stanowią duże problemy w Częstochowie, a ich utylizacja wiąże się z znaczącymi wydatkami. Oferty na usunięcie i przetwarzanie tych substancji zostały otwarte 10 listopada. Najmniej kosztowna propozycja wynosi 35,6 milionów złotych, podczas gdy inne przekraczają kwoty 37 milionów, 43 milionów oraz maksymalnie 78 milionów złotych. Obecnie trwa analiza składanych ofert. Przy tej okazji warto przypomnieć, że Częstochowie udało się zdobyć dofinansowanie na eliminację chemikaliów.

Włodzimierz Tutaj wyjaśnia: „Niestety, otrzymana dotacja nie pokrywa całkowitych kosztów wykonania zadania. Brak efektywnych działań ze strony władz państwowych doprowadził do zaostrzenia problemu przywożenia i podrzucania odpadów niebezpiecznych. Jednak konsekwentne działania miasta, które zostały potwierdzone jako prawidłowe przez Najwyższą Izbę Kontroli, znacznie zmniejszyły finansowe obciążenie miasta wynikające z tego tytułu.”