Przyjazd Osteobusu do Częstochowy – mobilny punkt diagnostyczny dla walki z osteoporozą

W nadchodzący piątek, dokładnie 13 października, mieszkańcy Częstochowy będą mogli skorzystać z usług Osteobusu. To mobilna jednostka diagnostyczna specjalizująca się w badaniach densytometrycznych. Co ciekawe, do skorzystania z usług tego mobilnego laboratorium nie jest wymagane posiadanie skierowania od lekarza. Badania będzie przeprowadzał wykwalifikowany personel z krakowskiej firmy MD Multi Diagnostica.

Przychodnia Nord Med przy ulicy Michałowskiego 6 w częstochowskiej dzielnicy „Północ” to miejsce, gdzie będzie stacjonował Osteobus. Koszt jednorazowego badania został ustalony na 50 złotych. Istnieje możliwość rezerwacji telefonicznej pod numerem 512 351 600.

Osteoporoza to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób w Polsce. Szacuje się, że cierpi na nią aż około 2,7 miliona naszych rodaków. Choroba ta rozwija się bez wyraźnych objawów, prowadząc do zmian w strukturze kości, które stają się słabsze i bardziej narażone na złamania. Szczególnie narażone są kobiety po menopauzie – statystyki pokazują, że co trzecia kobieta po 50. roku życia choruje na osteoporozę. Niemniej jednak, jest to schorzenie nie tylko kobiet – dotyka także mężczyzn i młodsze osoby. Badania w Osteobusie powinny poddać się szczególnie osoby palące papierosy, nadużywające kawy i alkoholu, ale również te, które spożywają zbyt mało nabiału.