Raków Częstochowa triumfuje w Lidze Mistrzów, przyczyniając się do wzrostu rankingu UEFA Polski

W Lidze Mistrzów odnotowano zwycięstwo Rakowa Częstochowa nad Florą Tallin, co zaowocowało awansem polskiego zespołu do II rundy eliminacji. Sukces ten nie tylko buduje prestiż klubu, ale również przekłada się na znaczący wzrost punktów dla Polski w rankingu UEFA. Zastanowić można się jednak, ile tych punktów jest potrzebnych, abyśmy mogli cieszyć się z udziału dwóch drużyn reprezentujących nasz kraj w eliminacjach do Ligi Mistrzów.

Zwycięstwo Rakowa Częstochowa nad Florą Tallin w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów nie było jednorazowym osiągnięciem. Klub ten pokonał rywali dwukrotnie, co przyniosło mu możliwość awansu. To właśnie te mecze przysporzyły nam dodatkowych 0,500 pkt do krajowego rankingu UEFA (0,250 pkt za każde zwycięstwo). Niecały tydzień temu, ten właśnie wynik umożliwił nam wyprzedzenie Rosji, której drużyny nie biorą udziału w rozgrywkach europejskich pucharów.

Pomimo że rosyjskie kluby nie uczestniczą w tych rozgrywkach, UEFA zdecydowała się rok temu dodać Rosji 4,333 pkt. Na chwilę obecną nie jest jeszcze wiadomo, czy federacja podjęła decyzję o powtórzeniu tego kroku w aktualnym sezonie. Aktualnie Polska zajmuje 22. miejsce w rankingu UEFA z sumą 19,000 pkt na swoim koncie.