Rocznica urodzin Tadeusza Gierymskiego

Z dniem 9 czerwca obchodzono 95. rocznicę urodzin Tadeusza Gierymskiego, znanego poety, prozaika, publicysty oraz laureata Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie literatury.

W związku z tą okazją, w imieniu władz samorządowych, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Robert Jasiak, oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy, Jolanta Urbańska, złożyli bukiet kwiatów na grobie Tadeusza Gierymskiego na cmentarzu św. Rocha.

Tadeusz Gierymski urodził się w 1928 roku w Płońsku. Był utalentowanym poetą, prozaikiem i odkrywcą literackiego talentu Haliny Poświatowskiej. Jego debiut poetycki miał miejsce w 1955 roku w „Tygodniku Powszechnym”. W ciągu swojego życia wydał kilka tomików wierszy, a w 2001 roku opublikował zbiór osobistych zapisków zatytułowany „Notatki z czasu”. Tadeusz Gierymski prowadził również rubryki poetyckie w czasopismach, takich jak „Dziennik Częstochowski 24 Godziny” i „Gazeta Częstochowska”. W 2002 roku częstochowskie wydawnictwo „e media” wydało jego wybór wierszy pod tytułem „Wyścig z Czasem”. Tadeusz Gierymski zmarł w Częstochowie 22 listopada 2009 roku, pozostawiając po sobie trwałe dzieło literackie.