Skup nieruchomości za gotówkę, czyli krótka ścieżka transakcji

Nieruchomości z roku na rok zyskują coraz większe zainteresowanie klientów pomimo wysokiej inflacji i rosnących cen. Zmieniają się również wymagania banków w zakresie udzielania kredytów hipotecznych. Jednak są i takie osoby, które wciąż chcą inwestować w mieszkania, domy i działki. Jak przebiega skup nieruchomości za gotówkę i czy to się opłaca?

Jak działa skup nieruchomości za gotówkę i co warto wiedzieć?

Skup nieruchomości to działalność, która w praktyce różni się od agencji pośredniczących w handlu nieruchomościami, o czym warto pamiętać.

Tego rodzaju firmy realizują:

  • skup zadłużonych mieszkań,
  • skup działek,
  • skup domów,
  • a nawet skup mieszkań z lokatorem.

Działalność firmy, która zajmuje się skupem nieruchomości, koncentruje się na wyszukiwaniu lokali z historią, najemcami i od niewypłacalnych właścicieli.

Jak skup, np. działek budowlanych, działa w praktyce? Bardzo często z różnych powodów właściciele nieruchomości chcą je szybko sprzedać i traktują współpracę ze skupem jako szybki zastrzyk gotówki.

Warto jednak pamiętać, że skup nieruchomości odbywa się po cenie zaniżonej w stosunku do realnej wartości mieszkania, domu czy działki.

Pomimo tego, wciąż wiele firm specjalizujących się w wyszukiwaniu takich nieruchomości może pochwalić się ogromnym zainteresowaniem klientów i satysfakcjonującym skupem.

Jeśli szukasz firmy, która oferuje skup nieruchomości w Częstochowie, to współpraca np. z biurem nieruchomości Sverum (https://sverum.pl/skup-za-gotowke/), może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Wiele osób prywatnych i właścicieli biur decyduje się sprzedaż nieruchomości firmie, która zajmuje się skupem,  gdy np. od dłuższego czasu nie mogą znaleźć nowego nabywcy.

Wady i zalety współpracy ze skupami nieruchomości

Wiele osób, które są właścicielami konkretnej nieruchomości i chcą je spieniężyć, czasami decydują się na współpracę ze skupem nieruchomości, by zaoszczędzić czas na samodzielnym przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży i mieć pewność, że proces sprzedażowy będzie przeprowadzony w sposób kompleksowy.

Jednak współpraca ze skupem nieruchomości wiąże się z ryzykiem, że sprzedaż nieruchomości odbędzie się po niższej cenie, niż wynosi jej wartość rynkowa.

Plusy współpracy ze skupem nieruchomości

Do zalet współpracy z firmą, która skupuje nieruchomości, można zaliczyć szybkość procesu sprzedażowego oraz wysokie bezpieczeństwo transakcji, dzięki któremu nie musisz się obawiać o niepoprawnie przygotowane dokumenty i zbyt długo czekać na zainteresowanie Twoją nieruchomością. 

Wady związane z taką współpracą

Do wad należy między innymi sprzedaż mieszkania, domu lub działki po niższej wartości rynkowej, co wiążę się z uzyskaniem o wiele mniejszej kwoty niż oczekiwana i taka, którą można uzyskać podczas tradycyjnej sprzedaży, np. we współpracy z agencją pośrednictwa nieruchomościami.

Wadą takiej współpracy jest również konieczność samodzielnego zweryfikowania firmy skupującej Twoją nieruchomość.

Jakie są korzyści ze współpracy ze skupem nieruchomości?

Współpraca z doświadczonym agentem nieruchomości w zakresie skupu nieruchomości pozwala na zaoszczędzenie czasu i pewność, że cały proces sprzedażowy jest przygotowany zgodnie ze wszystkimi standardami.

Możliwość zaoszczędzenia cennego czasu – współpracując z firmą, która specjalizuje się w skupie nieruchomości, nie musisz samodzielnie organizować niezbędnych dokumentów ani wyszukiwać klientów, którzy mogliby być zainteresowani zakupem Twojej  nieruchomości. Pracownik skupu nieruchomości proponuje Ci cenę za mieszkanie lub dom, a Ty możesz ją zaakceptować lub odrzucić.

Krótki proces formalności i pełne wsparcie agenta nieruchomości – ogromną zaletą takiej współpracy jest bardzo uproszczony proces formalności i brak konieczności samodzielnego przygotowania wszelkich wymaganych dokumentów.

Czy skup nieruchomości naprawdę się opłaca i dlaczego warto w nie inwestować?

Skup nieruchomości za gotówkę wymaga odpowiednich przygotowań do takiej współpracy, ale dla wielu właścicieli zadłużonych domów, działek budowlanych lub mieszkań może być szybkim sposobem na spłatę finansowych zobowiązań.

fot. tytułowa: Scott Webb | Unsplash.com