Rower elektryczny – zakup, serwis i użytkowanie

Urządzenia Transportu Osobistego, w skrócie UTO to dziś bardzo popularne metody przemieszczania się. Ich przedstawicielami są oczywiście rowery elektryczne i hulajnogi elektryczne. Pomimo że zasada działania obu urządzeń jest do siebie zbliżona, to jednak mocno się różnią od siebie. W każdym z tych środków znajduje się silnik elektryczny, zasilany energią elektryczną akumulowaną w bateriach. Od ich wydajności i pojemności, a także od wagi pojazdu i wagi osoby, która będzie się na nim znajdowała, zależy maksymalny zasięg. Zastanawiasz się, co będzie dla ciebie lepsze? Czy będą to rowery elektryczne, czy może hulajnoga elektryczna? Jeżeli tak, odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Rowery elektryczne to wygoda i wszechstronne zastosowanie

Decydując się na turystyczny, terenowy lub miejski rower elektryczny, można spodziewać się korzystania z niego w różnych warunkach. Koła o dużym rozmiarze, wytrzymała konstrukcja i oczywiście możliwość siedzenia na siodełku sprawiają, że na takim rowerze można pokonywać naprawdę duże dystanse. W przypadku całkowitego wyczerpania się baterii, w dalszym ciągu można kontynuować na nim jazdę przy pomocy klasyczne pedałowania. Poniżej prezentujemy popularne odmiany rowerów elektrycznych, wierząc, że pomoże to w wyborze odpowiedniego dla siebie modelu.

  • Rower trekkingowy — innymi słowy rower górski, przeznaczony do jazdy w trudnym, wymagającym terenie. Rowery trekkingowe dobrze sprawdzają się w przypadku wędrówek górskich.
  • Rower miejski — konstrukcja typowo dostosowana do jazdy po asfaltowych drogach i ścieżkach rowerowych. Duże koła o małej szerokości pozwalają na płynną i szybką jazdę. Oprócz tego rowery miejskie wyposażone mogą być w praktyczne bagażniki, koszyki na zakupy, oświetlenie i uchwyty na telefon.

Jazda rowerem elektrycznym (ekologiczny środek transportu) to nie tylko przyjemność sama w sobie, ale również wyraz troski o środowisko naturalne. Duży zasięg roweru pozwala zrezygnować z codziennej jazdy samochodem, np. do pracy. Oczywiście można to samo powiedzieć, mając zwykły rower, ale spójrzmy prawdzie w oczy. Nie każdy ma ochotę tracić siły na pedałowanie. Rower z napędem elektrycznym w dużym stopniu nas z tego przykrego obowiązku wyręcza. W tym miejscu przechodzimy do ważnego pytania, czyli jak działa rower elektryczny? Silniki w rowerze elektrycznym działają jako wspomaganie pedałowanie, szczególnie podczas jazdy pod górkę. Pedałując w czasie jazdy pod wzniesienie, nie będziemy odczuwać zmęczenia jak w przypadku jazdy zwykłym rowerem.

Hulajnoga elektryczna czy może elektryczne rowery?

Alternatywą dla roweru z silnikiem elektrycznym jest hulajnoga elektryczna. Podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma UOT to rozmiar oraz zasięg. Hulajnogi elektryczne są mniejsze i lżejsze. Wiele z nich jest składanych, co ułatwia ich przewożenie w bagażniku samochodu osobowego. Co ciekawe, jeśli chodzi o teren, po którym mogą się poruszać, niewiele ustępują rowerom trekingowym. Można bowiem kupić hulajnogę na dużych, pompowanych kołach do jazdy terenowej, jak również hulajnogi do jazdy po mieście. Urządzenia tego typu są bardzo zwrotne, co stanowi ich najważniejszą przewagę nad rowerami. Jednak z uwagi na mniejszą baterię, ich zasięg także jest niższy niż tradycyjnego roweru elektrycznego. Nasz serwis znajduje się w Częstochowie i specjalizuje się w przeglądach, naprawach i bieżącym serwisowaniu rowerów elektrycznych i hulajnóg z silnikiem elektrycznym.

Jak dbać o silnik elektryczny roweru lub hulajnogi?

Urządzenia tego typu nie wymagają tak rozbudowanej konserwacji jak silniki elektryczne. Mimo to należy wykonywać ich okresowe przeglądy, najlepiej w doświadczonych serwisach, takich jak nasz.