Stalexport pod kontrolą UOKiK

Urząd Ochrony Konkrecji i Konsumenta chce prześwietlić spółkę Stalexport Autostrada Małopolska S.A. Jest to firma, którą powinny znać osoby podróżujące pomiędzy Katowicami a Krakowem autostradą A4, ponieważ firma ta odpowiada za 61 kilometrowy odcinek. Odcinek ten obecnie jest uważany za najdroższy w Polsce.

Kontrola UOKiK jest odpowiedzią na zapowiedź podniesienia stawek przez Stalexport. Prezes urzędu Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające. Ma ono związek z prawem antymonopolowym. Zgodnie z tym prawem przedsiębiorstwo może pełnić dominującą rolę na rynku. Jednak nie wolno mu nadużywać tej pozycji, Będąc najdroższym odcinkiem w Polsce, obawy UOKiK nie są bezzasadne. Tym bardziej że nie jest to pierwszy raz, kiedy urząd zajmuje się tą spółką. W 2008 roku UOKiK wydał decyzję broniącą kierowców przed pazernością spółki.

Osoby poruszające się między węzłami Murckowska i Balice będą musiały zapłacić od 4 do 6 zł więcej. Kwota ta to cena za przejechanie całego odcinka. W przypadku osób samochodów osobowych płacący gotówką lub kartą mają zapłacić 30zł (z 26zł) a osoby płacące automatycznie 26zł (z 20zł).