Stworzenie majestatycznej siedziby sądu w Częstochowie – niemal w pełni zrealizowane

Proces tworzenia nowej, imponującej siedziby dla częstochowskiego sądu jest już na ostatnim etapie. Wyróżniający się na tle niższej okolicznej architektury budynek robi piorunujące wrażenie zarówno swoim wyglądem zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Dominują tam naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Wielce prawdopodobne jest, że przeprowadzka do nowego obiektu odbędzie się jeszcze w tym roku.

Nowy gmach sądu w Częstochowie został wybudowany przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i świętego Rocha. Budowę obiektu rozpoczęto w październiku 2018 roku, kiedy to położono kamień węgielny i przeprowadzono większość prac ziemnych oraz zabezpieczeń wykopu. Na początku następnego roku zaangażowano ekipę do realizacji robót zbrojarskich płyty fundamentowej. Budynek osiągnął swoją docelową wysokość pod koniec 2019 roku.

Obiekt ma łączną powierzchnię 16.217,18 m2, w tym podziemną kondygnację wynoszącą 4719,11 m2 oraz naziemną kondygnację o rozmiarze 9.400,16 m2. Gmach zachwyca swoim wyglądem, które wydaje się być nieco podobne do tych znanych z filmów amerykańskich. Wewnątrz budynku dominują elementy wykonane z drewna i betonu.

Zakończenie prac przy budowie gmachu przy ulicy Świętego Rocha jest tuż za rogiem. Jak twierdzi Anna Cencora, prezes Sądu Rejonowego w Częstochowie, prace są na ukończeniu i ocenia postęp prac na poziomie 97%. Teraz trwają drobne poprawki i czynności techniczne związane między innymi z uruchamianiem poszczególnych systemów. Wykonawca prac konstrukcyjnych jest również odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji powykonawczej przed zgłoszeniem budynku do odbiorów.