Trzy dekady utrwalania historii Jasnej Góry przez obiektyw Kamery: Praca Fotografa Krzysztofa Świertoka

Krzysztof Świertok, wybitny fotograf, zasłynął z dokumentowania chwil z życia Jasnej Góry już od trzech dekad. Ogrom jego twórczości przekłada się na dziesiątki tysięcy zdjęć, które są skrupulatnymi świadectwami wielkich uroczystości, ale także codziennych scen z życia tego jasnogórskiego sanktuarium.

Świertok miał okazję podzielić się swoimi pracami podczas wystawy jubileuszowej. Wydarzenie to miało miejsce w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Na ekspozycji znalazło się ponad siedemdziesiąt fotografii prezentowanych na 21 planszach. Szczególnym punktem kulminacyjnym były unikalne zdjęcia Cudownego Obrazu Matki Bożej, wykonane podczas jego konserwacji.

Na wystawie dominuje tematyka pielgrzymek. Różne opowieści o pątnikach, którzy w sezonie pielgrzymkowym podążają pieszo do Jasnogórskiej Królowej oraz tych, którzy udają się do sanktuarium przez cały rok, stanowią istotny element ekspozycji. Według samych obliczeń Świertoka, około pięciu milionów osób przeszło pieszo przed obiektywem jego aparatu podczas pielgrzymek.