Umorzenie postępowania karnego przeciwko kobietom oskarżonym o obrazę uczuć religijnych w Częstochowie

Znane są już decyzję Sądu Rejonowego w Częstochowie, które dotyczą sprawy dwóch kobiet oskarżonych o obrazę uczuć religijnych. Zdarzenie miało miejsce podczas marszu równości, gdzie publicznie pokazały one kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej otoczoną tęczową aurą. Przed rozpoczęciem procesu sędzia zdecydował o umorzeniu postępowania karnego w tej sprawie.

Na zaplanowane posiedzenie, które miało miejsce przed oficjalnym otwarciem procesu sądowego, nie pojawili się osoby uznane za poszkodowane w tej sprawie. Po raz drugi nieobecni byli Robert Bąkiewicz, znany narodowiec, Artur Dąbrowski, stojący na czele Akcji Katolickiej w Częstochowie oraz Małgorzata Uzarska koordynująca działalność Biura Sieci Pomocy Prawnej Poradnictwa Obywatelskiego przy Centrum Ochrony Praw Chrześcijan, organizowanym przez fundację o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis.

Na pytanie zadane przez sąd, czy proces jest konieczny, odpowiadał prokurator Krzysztof Mucha. Mimo iż nie prowadził on postępowania i nie sporządzał aktu oskarżenia, podkreślił z obowiązku, że w sprawie pojawiają się pewne niejasności, które według niego wymagają wyjaśnienia na drodze procesowej.